Odinstalowanie Windowsa XP by zainstalować Linuxa

(Jacek1985a1) #1

Witam.

Mam takie pytanie, możecie mi powiedzieć jak należy odinstalować XP by zainstalować Ubuntu.

Mam dość stary komputer i na XP dość już wolno działa. Mam go zainstalowanego na C , jeszcze jest D. Jak oczyscić D wiem ale nie wiem jak sie całkowicie pozbyć Windowsa oraz jak instalować ubuntu od zera tak moge powiedzieć ( planowałem usunąć partycję D w instalatorze XP i dalej sie mi schody zaczynają ). Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Jacek

(Kstarski) #2

jeśli nie masz na dysku już żadnych potrzebnych Ci danych, to wrzucaj płytkę z ubuntu i wszystko wywalisz podczas instalacji :slight_smile:

Dla linuxa będziesz musiał zrobić nowe partycje (/ /home /swap) więc i tak sformatujesz cały dysk.

(roobal) #3

Potwierdzam :slight_smile: Dysk i tak będziesz musiał sformatować podczas instalacji Linuksa.

Nie potwierdzam, bo musi to na Rusi... :slight_smile: Po pierwsze wystarczy tylko / i nie /swap tylko swap (swap to partycja wymiany a ty napisałeś, że jest to katalog a takiegoż nie ma w drzewie katalogów Linuska :slight_smile: ), po drugie w czasach 2-4-gigabajtowych pamięci RAM komputerów nie ma potrzeby tworzenia swap, chyba że ktoś ma zamiar korzystać z hibernacji (obraz na dysk jest zrzucany i zapisywany właśnie na partycji dla swap). Ale polecam zrobić jak pisał kolega kstarski, czyli /, /home i swap.

Co do Ubuntu to odradzam, bo to gorszy muł od Visty. Zamiast Ubuntu weź Xubuntu, jest to Ubuntu z lekkim środowiskiem graficznym Xfce zamiast zasobożernego Gnome, dlatego Xubuntu ma mniejsze wymagania niż Ubuntu albo zainteresuj się Debianem wcale nie jest trudniejszy od Ubunciaka a różnica w szybkości kolosalna :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Jacek1985a1) #4

Dzięki bo mój Pc to stary PIII 1000 Mhż i 512 MB RAM, próbowałem tak jak pisaliście ale nie chce mi odpalić się z poziomu BIOSA tak jak to robił XP, nie wykrywa go czy cos w tym stylu

(mati75) #5

Ustawiłeś cd-rom jako pierwszy do bootowania w bosie?

(Jacek1985a1) #6

tak

(Irabuntu) #7

Instalowałem Ubuntu z Gnome na słabszych maszynach i chodziło całkiem poprawnie, co do XFCE to już dawno przestało być lekkie.

Sumy kontrolne się zgadzają? Płyta poprawnie wypalona?

(Jacek1985a1) #8

Tak spod Wina normalnie się instaluję bo to robiłem na drugim Pc, z poziomu dosa nie chce zaskoczyć

(Irabuntu) #9

Możesz jaśniej???

Może to Ci pomoże:

http://taat.pl/ubuntu/

http://jakilinux.org/linux/ubuntu/ubunt ... nstalacja/

(Jacek1985a1) #10

Jak wkładam płytkę z XP to mi sie wyswietla po naciśnięciu na klawisz nastapi uruchomienie a przy Xubuntu nie ma tego czegos i ładuje Windowsa którego mam na C

(Irabuntu) #11

Wygląda na to, że nie odczytuje płyty. Sprawdź płytę na innym kompie.

(Jacek1985a1) #12

Dzięki znalazłem przyczynę żle wypalony obraz xubuntu

(roobal) #13

Oczywiście, że tak ale i tak pozostaje wciąż lżejsze od Gnome :slight_smile:

Pozdrawiam!