Odinstalowanie Windowsa XP by zainstalować Linuxa

Witam.

Mam takie pytanie, możecie mi powiedzieć jak należy odinstalować XP by zainstalować Ubuntu.

Mam dość stary komputer i na XP dość już wolno działa. Mam go zainstalowanego na C , jeszcze jest D. Jak oczyscić D wiem ale nie wiem jak sie całkowicie pozbyć Windowsa oraz jak instalować ubuntu od zera tak moge powiedzieć ( planowałem usunąć partycję D w instalatorze XP i dalej sie mi schody zaczynają ). Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Jacek

jeśli nie masz na dysku już żadnych potrzebnych Ci danych, to wrzucaj płytkę z ubuntu i wszystko wywalisz podczas instalacji :slight_smile:

Dla linuxa będziesz musiał zrobić nowe partycje (/ /home /swap) więc i tak sformatujesz cały dysk.

Potwierdzam :slight_smile: Dysk i tak będziesz musiał sformatować podczas instalacji Linuksa.

Nie potwierdzam, bo musi to na Rusi… :slight_smile: Po pierwsze wystarczy tylko / i nie /swap tylko swap (swap to partycja wymiany a ty napisałeś, że jest to katalog a takiegoż nie ma w drzewie katalogów Linuska :slight_smile: ), po drugie w czasach 2-4-gigabajtowych pamięci RAM komputerów nie ma potrzeby tworzenia swap, chyba że ktoś ma zamiar korzystać z hibernacji (obraz na dysk jest zrzucany i zapisywany właśnie na partycji dla swap). Ale polecam zrobić jak pisał kolega kstarski, czyli /, /home i swap.

Co do Ubuntu to odradzam, bo to gorszy muł od Visty. Zamiast Ubuntu weź Xubuntu, jest to Ubuntu z lekkim środowiskiem graficznym Xfce zamiast zasobożernego Gnome, dlatego Xubuntu ma mniejsze wymagania niż Ubuntu albo zainteresuj się Debianem wcale nie jest trudniejszy od Ubunciaka a różnica w szybkości kolosalna :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dzięki bo mój Pc to stary PIII 1000 Mhż i 512 MB RAM, próbowałem tak jak pisaliście ale nie chce mi odpalić się z poziomu BIOSA tak jak to robił XP, nie wykrywa go czy cos w tym stylu

Ustawiłeś cd-rom jako pierwszy do bootowania w bosie?

tak

Instalowałem Ubuntu z Gnome na słabszych maszynach i chodziło całkiem poprawnie, co do XFCE to już dawno przestało być lekkie.

Sumy kontrolne się zgadzają? Płyta poprawnie wypalona?

Tak spod Wina normalnie się instaluję bo to robiłem na drugim Pc, z poziomu dosa nie chce zaskoczyć

Możesz jaśniej???

Może to Ci pomoże:

http://taat.pl/ubuntu/

http://jakilinux.org/linux/ubuntu/ubunt … nstalacja/

Jak wkładam płytkę z XP to mi sie wyswietla po naciśnięciu na klawisz nastapi uruchomienie a przy Xubuntu nie ma tego czegos i ładuje Windowsa którego mam na C

Wygląda na to, że nie odczytuje płyty. Sprawdź płytę na innym kompie.

Dzięki znalazłem przyczynę żle wypalony obraz xubuntu

Oczywiście, że tak ale i tak pozostaje wciąż lżejsze od Gnome :slight_smile:

Pozdrawiam!