Odkurzacz 10.9 - mała instrukcja obsługi


(Olixxx94) #1

Słów kilka o samym programie

41444085nj9.jpgOdkurzacz jest darmowym programem do oczyszczania systemu z niepotrzebnych plików zaśmiecających dysk. Posiada kilka innych modułów pozwalających na różne inne operacje na plikach. Wersję opisaną w poradniku można pobrać stąd, zaś najnowszą wersję stąd.

Opisanie głównego okna i wszystkich przycisków

odk1oz9.jpgRozpoczęcie skanowania. Podczas skanowania ten obrazek zmieni się na taki odk1abt0.jpg, dzieki któremu można zatrzymać skanowanie.

odk2br9.jpgSzybkie usunięcie zaznaczonych plików.

odk3sv1.jpgWyniki skanowania. Przenosi do okna ze znalezionymi plikami, jeśli jest włączone inne.

odk4kf3.jpgWybór trybu skanowania.

odk5bz8.jpgOpisy aktualnych filtrów.

odk6ec3.jpgRaporty i kopie bezpieczeństwa.

odk7xq4.jpgSpis ignorowanych plików i rozszerzeń.

odk8zo1.jpgUstawienia programu.

odk9yr3.jpgInformacje o producencie i programie.

odk10kk4.jpgZakończenie pracy programu.

Jak usuwać niepotrzebne pliki

Z okna kataogów należy wybrać partycję, którą chcemy przeszkanować. Potem należy kliknąć na przycisk "Rozpocznij skanowanie" i poczekać do zakończenia skanowania. Należy potem z menu kontekstowego rozwiniętego po prawokliku na dowolny znaleziony plik w polu "obiekt" wybrać polecenie "Zaznacz wszystko" (warto potem odznaczyć ważne pliki, które Odkurzacz uzna za niepotrzebne) i kliknąć na "Szybkie usunięcie zaznaczonych plików" i poczekać, aż program utworzy kopię bezpieczeństwa i usunie pliki. Jeżeli pojawią się jakieś problemy po usunięciu, trzeba wtedy użyć kopii bezpieczeństwa z datą skanowania, po którym pojawiły się problemy.

Dla użytkowników przeglądarki Mozilla Firefox

Radzę nie usuwć pliku bookmarks.bak , który Odkurzacz uważa za zbędny, gdyż (w moim przypadku tak było) po tym znikają wszystkie zakładki.

Nie należy się obawiać także usunięcia systemowych plików, ale jeśli coś takiego nastąpi, należy kliknąć przycisk "Anuluj", kiedy pojawi się komunikat z prośbą o włożenie płyty z systemem.

Moduły

Force Delete

Opis i użytkowanie tego modułu jest opisane tutaj

Monitor Czystości Dysku

c1jw2.jpgModuł uruchamiany razem z systemem. Skanuje dysk w poszukiwaniu niepotrzebnych plików. Po zakończeniu skanowania wyświetla komunikat o stopniu zaśmiecenia dysku i o konieczności użycia Odkurzacza.

Monitor instalacji Oprogramowania

c2rf7.jpgModuł służący do monitorowania programów, które instalujemy w systemie. Można także deinstalować aplikacje. Po zakończonym monitorowaniu moduł wyświetla komunikat o liczbie usuniętych plików potrzebnych do instalacji i tych, które pojawiły się na dysku.

Monitor Porzuconych Folderów

c3kc4.jpgModuł służący do znalezienia i usunięcia porzuconych folderów po plikach czy też odinstalowanych aplikacjach. Aby rozpocząć skanowanie wystarczy wybrać przycisk "Rozpocznij skanowanie". Notka ode mnie: można usunąć foldery zaczynające się od $, np. $hf_mig$, gdyż są to zbędne pliki po aktualizacji systemu. Po zakończeniu skanowania (może trochę potrwać) należy zaznaczyć odpowiadające foldery i wybrać przycisk 'Usuń".

Menedżer Rejestru

c4fs3.jpgModuł służący do usuwania wpisów z rejestru systemu (na razie nie polecam korzystania z niego).

Przyciski w głównym oknie

mr1ya5.jpgSzybkie usunięcie zaznaczonych wpisów.

mr2hg1.jpgWybór trybu skanowania rejestru. Można wybierać spośród takich opcji:

beztytumr66ou1.jpg

mr3fo5.jpgKopie bezpieczeństwa.

mr4gb4.jpgUstawienia modułu.

mr5tm6.jpgZakończenie pracy modułu.

Po wybraniu trybu skanowania należy poczekać do końca szukania, wybrać wpisy, które chce się usunąć i wybrać przycisk "Usuń".

Szybkie Czyszczenie Dysku

c5ms2.jpgModuł służący do szybkiego usunięcia plików tymczasowych, tworzonych przez przeglądarki internetowe i system. Aby rozpocząć usuwanie wystarczy wybrać przycisk "Przeprowadź czyszczenie" znajdujący się w prawym dolnym rogu okna. Po zakończeniu usuwania można zobaczyć, jakie pliki zostały usunięte.

Skaner Nieznanych Śmieci

c6cq3.jpgDzięki niemu można odnaleźć inne śmieci, których nie ma w bazie. Raport jest przesyłany i pliki znajdują się już w nowej bazie sygnatur.

W razie jakichś błędów lub sugestii proszę o kontakt ze mną :wink:


(mareksolak) #2

Miałem , stosowałem - no niestety ...

  • program łatwy tylko wymaga ostrożności w stosowanu ponieważ ma kilka dziur

Bo np. nie które pliki z C:\WINDOWS\system32\drivers (w tym przypadku sterownik karty dźwiękowej) traktuje jako plik zdublowany i chce usunąć jak śmiecia

Podobnie wygląda sprawa z kluczami rejestru (konkretnego przykładu już nie pamiętam) ale też chciał mi usunąć coś z systemu

Podsumowując

Program leki , łatwy i przyjemny jednak przed usunięciem czego kolwiek powinniśmy dokładnie sprawdzić co usuwamy

Początkującym użytkownikom komputera wręcz odradzam stosowanie tego programu

Jako zamienniki proponuje podobnie działające - ccleaner lub power tools , są bardziej bezpieczne