Odkurzyć monitor crt?

(Sheaker) #1

Witam serdecznie. Posiadam dosyć już stary lecz bardzo dobry monitor CRT Compaq P1220. Jestem z niego bardzo zadowolony i przechodzą mnie dreszcze na myśl że kiedyś będę musiał przesiąść sie na LCD:/ Do rzeczy. Od jakiegoś już czasu z monitora czasami wydaje się nieciekawy dźwięk. Takie coś między piszczeniem a zwarciem. Bardzo mnie to niepokoi i zastanawiam się czy może należałoby zdjąć obudowę monitora i go w miarę możliwości dokładnie wyczyścić od środka? Jest tutaj jakieś szczególne ryzyko? Na co powinienem zwrócić uwagę?

(Miszkurka2000) #2

Długo utrzymujące się wysokie napięcie.

(system) #3

Szczególnego ryzyka nie ma. Coś, jak stary telewizor. Piszczenie wskazuje na kurz w układach odchylania (wysokie napięcie!), ale i na wilgoć w domu. Użyj odkurzacz ze szczotką, ale miękką. Jak nie masz, to miękkiego pędzla i ssawki, ale trzymanej z pewnej odległości od czyszczonego z kurzu elementu. Staraj się niczego nie potrącić (urwać!). Głównie musisz wyczyścić przewody WN wiodące do kineskopu i jego tylną powierzchnię (nie dotykać rękoma(!), bo może Cię "kopnąć" elektrostatyka kineskopu). Rób to wszystko ze szczególną uwagą na elementy oblepione kurzem (pędzelek), no i szczególną delikatnością. Powodzenia!

(Sheaker) #4

Ooo dzięki Ci bardzo! Zastosuje się zatem do Twoich rad i mam nadzieje że nic nie popsuje. Użyję miękkiego pędzla i niczego nie będę dotykał rękoma. 3maj kciuki!

DZIĘKI!