Odkurzyć monitor crt?

Witam serdecznie. Posiadam dosyć już stary lecz bardzo dobry monitor CRT Compaq P1220. Jestem z niego bardzo zadowolony i przechodzą mnie dreszcze na myśl że kiedyś będę musiał przesiąść sie na LCD:/ Do rzeczy. Od jakiegoś już czasu z monitora czasami wydaje się nieciekawy dźwięk. Takie coś między piszczeniem a zwarciem. Bardzo mnie to niepokoi i zastanawiam się czy może należałoby zdjąć obudowę monitora i go w miarę możliwości dokładnie wyczyścić od środka? Jest tutaj jakieś szczególne ryzyko? Na co powinienem zwrócić uwagę?

Długo utrzymujące się wysokie napięcie.

Szczególnego ryzyka nie ma. Coś, jak stary telewizor. Piszczenie wskazuje na kurz w układach odchylania (wysokie napięcie!), ale i na wilgoć w domu. Użyj odkurzacz ze szczotką, ale miękką. Jak nie masz, to miękkiego pędzla i ssawki, ale trzymanej z pewnej odległości od czyszczonego z kurzu elementu. Staraj się niczego nie potrącić (urwać!). Głównie musisz wyczyścić przewody WN wiodące do kineskopu i jego tylną powierzchnię (nie dotykać rękoma(!), bo może Cię “kopnąć” elektrostatyka kineskopu). Rób to wszystko ze szczególną uwagą na elementy oblepione kurzem (pędzelek), no i szczególną delikatnością. Powodzenia!

Ooo dzięki Ci bardzo! Zastosuje się zatem do Twoich rad i mam nadzieje że nic nie popsuje. Użyję miękkiego pędzla i niczego nie będę dotykał rękoma. 3maj kciuki!

DZIĘKI!