Odległość routera do monitora

Kupiłem sobie właśnie router TP-Link TL-WR340G. Mam mało miejsca i chciałbym go postawić tuż za monitorem komputera (iiyama prolite coś tam). I mam w związku z tym pytanie czy są jakieś przeciwwskazania do takiego ustawiania routera- 20-30 cm za monitorem. Czy router będzie zakłócał pracę monitora bądź odwrotnie ?? W szczególności czy przez to będzie słabszy sygnał wi-fi ?

Witam,

Pytanie jest bardzo ciekawe, natomiast ja mam następujące zdanie na ten temat:

Częstotliwość monitora LCD to jakieś 60 Hz, natomiast router pracuje w częstotliwości 2.4 GHz, wiec jak sam widzisz między tymi wartościami jest przepaść i nie powinno być problemów.

Nie powinno, ale należy pamiętać że zdarzają się rzeczy, o których najwybitniejszym się nie śniło… promy kosmiczne spadają… itp…

Stawiaj spokojnie, ja mam tak ustawione już ze dwa lata. Żadnych zakłóceń, zasięg w całym mieszkaniu.

Teoretycznie nie powinny się zakłócać ale jeśli monitor jest w technologi CRT to może się zdarzyć że będzie zakłócał działanie routera lub zmniejszy jego zasięg.

PS: W mojej sieci kablowej operator zmienił częstotliwość jednego z kanałów argumentując tym że “niektóre telewizory LCD powodowały zakłócenia na tej częstotliwości” - to tak na marginesie tematu jako ciekawostka.

Jeśli LCD to powinno chodzić.CRT nigdy nie wiadomo :slight_smile:

Różnica pomiędzy “2400000000Hz” a “60Hz” wszystko wyjaśnia?

To co w takim razie począć z tym (monitor LCD, specyfikacja):

?

A co z częstotliwością pracy inwertera lampy CCFL (CCFL to mała, długa świetlówka - podświetla panel LCD)? Nie jest to 60Hz a zakres (typowo) od 100Hz do 500Hz (jasność świetlówki jest zależna od modulacji szerokości impulsu).

:wink:

Nie wymyślajcie teorii pisząc ją jako pewnik, tym bardziej na forach o tak ogólnej tematyce, bo ktoś to później powtórzy w innym miejscu i snuć się będzie po sieci jako kolejna miejska legenda, jak jakieś “słoneczka” czy cuś… :wink:


Ustawienie routera WiFi w odległości jak piszesz “20 - 30cm za monitorem”, nawet na stockowej antence i przy ilości odbić fali nośnej od ścian w małym pomieszczeniu lub na bardzo małej odległości (szczególnie w zakresie 2.4GH czyli mikrofale) nie wpłynie na sygnał WiFi w stopniu uniemożliwiającym nawiązanie połączenia.

Problem z zakłóceniami sygnału WiFi (2.4GHz) może pojawić się w czasie pracy pobliskiej kuchenki mikrofalowej, ustawionej nieraz za ścianą, choćby w kuchni u sąsiada.

Pamiętaj tylko, by router nie był wystawiony bezpośrednio na działanie słońca (postawiony w upalne dni na parapecie okiennym nagrzewa się jeszcze bardziej, czasem za bardzo…), by nie był niczym nakryty i by miał prześwit niezbędny do wymiany powietrza w obudowie - szczególnie w upalne dni. Z tego samego powodu nie warto go kłaść bezpośrednio na monitorze czy na grzejniku CO (choć bywa to czasem wygodne).

Monitory kineskopowe CRT, ich stan po latach zakurzenia, praca przy dużej wilgotności powietrza… to zupełnie inna opowieść…

:slight_smile:

Może i nie zakłócą się obydwa urządzenia w teori uczą żeby zawsze stawiać urządzenia zdala od potęcjalnych urządzeń zakłócających :slight_smile: dodatkowo zawsze mowa jest żeby router lub jego antena była dość wysoko zamocowania w celu zwiększenia zasiegu w pomieszczeniach :slight_smile: