Odmowa szczepienia - legalne czy nie

Witam,

Otóż mam pytanie czy odmowa szczepienia w zakładzie opieki zdrowotnej mającym podpisaną umowę z NFZ jest legalna.

Czy jednak formułka o szczepionce pochodzącej nie z magazynu danej placówki jest tylko i wyłącznie odskocznią nie mającą odzwierciedlenia w prawie ?

Z góry dziękują za odpowiedzi. :wink:

Nie rozumiem co to ma do legalności ??

Jak nie maja szczepionki na składzie to co: mieli ci zrobić z wody ??

Powinieneś sie umówić na inny termin, kiedy sczepionka zostanie sprowadzona, bądź jeżeli masz na to ochotę zakupić szczepionkę we własnym zakresie.

fiesta odmowa zaszczepienia - a więc zgłosiłem się do zakładu opieki zdrowotnej posiadając szczepionkę jednak pielęgniarka odmówiła wykonania zabiegu.

Tyle. Stąd moje pytanie - czy w świetle prawa miała taką możliwość.

A co to za szczepoinka?

Czy jest to szczepienie obowiązkowa czy dodatkowe.

A tak nawiasem , to przychodnie i inne zakłady opieki zdrow.

szczepionki pobierają z Sanepidu. Dostają określoną ilość a nie zapas na kilka miesięcy. A szczepionka przechowywana jest w lodówce w ZOZ-ie lub przychodni.

I jest to prawnie uregulowane i kontrolowane przez Sanepid.

Nieobowiązkowa - przeciwko grypie.

Szczepionkę przeciw grypie możesz kupić w aptece , a po zbadaniu w przychodni lub innym ZOZ-ie (o ile jesteś zdrowy)na pewno bez problemów ci ją podają. Nie muszisz kupować ich szczepionki jeżeli ci oferują. Skoro masz swoją.

( jeżeli czujesz się na siłach a jesteś zdrowy to możesz nawet sam sobie ją zrobić do przedramienia )

No wydaje mi się, że np. bez zlecenia od internisty to Cię nie zaszczepią. Tak na logike jeżeli nie masz zlecenia, któe im oddasz, to jak oni odzyskają pieniądze za wykonanie tego zabiegu?? Idź do swojego internisty to Ci powie co i jak. A jeżeli chodzi o to że szczepionke sam zakupiłeś to nie ma większego znaczenia. Ale to tylko moje domysły, najlepiej dowiedzieć się u źródeł.

jeżeli czujesz się na siłach a jesteś zdrowy to możesz nawet sam sobie ją zrobić do przedramienia

Eee… raczej nie powinno się robić tego na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Czasem istnieje coś takiego jak przeciwskazania…

Właśnie w tym rzecz, że zostałem odesłany spod gabinetu zabiegowego. Pielęgniarka wskazała mi ‘obwieszczenie’, którego treść głosiła, że bez szczepionki zakupionej w ośrodku nikt mnie tam nie zaszczepi.

Wiesz, myślę żę tutaj Ci nikt raczej więcej już nie pomoże… może poprostu zadzwoń do informacji do NFZ i się zapytaj czy mają do tego prawo. Jeśli nie, to najlepiej zrób im awanturę - można mówić co się chce na temat teh metody, ale z doświadczenia wiem, że jak się na nich pyskiem wyskoczy to wszystko jakoś się da załątwić 8)

powinni cie zaszczepić

Wałek, to ich psi obowiązek. Możesz do zgłosić do NFZ czy jak to się teraz nazywa.

Klasyczny przykład “umowy” pomiędzy ośrodkiem a hurtownią czy innym podmiotem handlującym lekami :?

Dokładnie.

Sam tak zawsze robiłem. Kupowałem szczepionkę w aptece i szedłem do mojej przychodni i miła pani bez problemów mnie kuła (oczywiście po wcześniejszym stwierdzeniu przez lekarza że nadaję się do szczepienia)

:x

Mam zrozumieć że. . . kupie sobie gdzieś w aptece szczepionkę, pujde sobie do “ośrodka” i… poproszę o zaszczepienie ? czy tak ? i mają “psi” obowiązek mi to wszczepić ?

sie mi wydaje że kolega Sidhmor ma racje. :wink:

Oto mi właśnie chodziło :slight_smile:

tak na moje widzi misie to nikt takich zabiegów nie wykonuje.

Dokładnie. Muszą Cię zaszczepić bez względu na to czy szczepionka pochodzi z ich zasobów czy też nie. Było o tym zjawisku głośno nawet w TV, osoby odmawiające wykonania szczepienia z tego powodu łamią prawo.

@ Myszak

Jeśli lekarz wydał pozwolenie na szczepienie, to nie mogą go odmówić. Jest to łamanie prawa i możesz żądać odmowy na piśmie. Poinformuj ich, że żądasz takiej odmowy i jeszcze dzisiaj poinformujesz o tym odpowiednie władze. Nie mogą Ci odmówić wydania pisemnej odmowy, masz pełne prawo żądać takiego dokumentu. W razie czego informuj przełożonego (albo dyrektora, kierownika przychodni) o odmowie wykonania szczepienia i odmowie wydania pisemnej odmowy. Ludzie na tych stanowiskach mają zbyt wiele do stracenia i raczej interweniują w tej sprawie.

Miałem ten sam problem, gdy zażądałem odmowy na piśmie, to od razu zmienili ton i wykonali szczepienie.

Tak, dobrze ci się wydaje. To jest gabinet zabiegowy i nie maja prawa odmówić wykonania usługi - szczepienia. Kolega w pracy nie został zaszczepiony, ponieważ był po antybiotykach. Kupioną szczepionkę dostał i poszedł później do pierwszej lepszej przychodni i został zaszczepiony. podobni jak moja lepsza połowa.

Zresztą, lekarz i pielęgniarka, którzy szczepili nas w pracy, jasno powiedzieli, że można się zaszczepić W KAżDYM JEDNYM GABINECIE ZABIEGOWYM. Chyba wiedzą co mówią ??

Co do reszty - no comments.

więc mają takie prawo aby odmówić.

Każde sczepienie czy to przeciwko grypie czy jak to bywa u dzieciaków jest

najpierw poprzedzone BADANIEM LEKARSKIM .

Jeżeli dany delikwent (jak już wcześniej napisałeś) nie nadaje sie do zaszczepienia ,niezostanie zaszczepiony.

Racja bo z tym “psim” obowiązkiem to Przesadziłeś :roll:

xulu zaczynasz rozbijać … na atomy.

W przypadku, gdy ktoś jest chorym, a nie w przypadku widzimisię czy jak pisał autor tematu, bo nie kupił szczepionki u nich. Rozumiesz ??

Więc jak idziesz się szczepić, to JEST TO OBOWIąZEK PRZYCHODNI, żeby lekarz stwierdził czy możesz zostać zaszczepiony. Rozumiesz ??

O czym my rozmawiamy ?? Chyba o tym, że Autor tematu, nie został zaszczepiony z powodu jakiś absurdalnych “przepisów”. Przyczyny zdrowotne, dyskwalifikujące pacjenta, to inna broszka. Zresztą, to jest jasne.

Nie, pisałem to w odniesieniu do ludzi, którzy nie maja racji, wydaje im się, a za wszelką cenę chcą udowodnić że ją mają czy lepiej wiedzą.

Na Twoim miejscu zakończył bym już tę dyskusję. Ile jeszcze osób ma napisać, to co zostało napisane, żeby w końcu dotarło ??

Byłeś, widziałeś, doświadczyłeś ?? To nie zabieraj głosu.

Nie rozumiem, po co drążysz ten temat dalej. Daj sobie już spokój.

EOT

Monczkin to jest temat na luzie :stuck_out_tongue: . . .

Komu Ty to tłumaczysz ?? najpierw poczytaj to co napisałem .

Napisałeś wyraźnie(obraziłeś)

:x

chyba sie to dotyczy do nas obydwu …

Człowieku skąd Ty możesz wiedzieć co ja widziałem i co w życiu doświadczyłem ,daruj sobie takie teksty kolego Monczkin :evil:

Jeszcze raz powtórzę:

przed każdym zabiegiem związanym z zaszczepieniem pacjenta przeciwko (…) ,zabieg taki powinien odbyć sie po uprzednim badaniu lekarskim .

wracając do pierwszego postu nie wiemy czy pacjent (autor tematu) został

przebadany czy nie. . .

I niech to wystarczy za komentarz całej tej dyskusji. Kolega zadał konkretne pytanie, a jak zwykle bywa, zrobiło się, to co zrobiło.