"Odmulanie" komputera

Witam, mam w domy starego, poczciwego peceta (ok 10letni) :slight_smile: . Parametry:

Procek: Intel Celeron D 351, 3200 MHz (24 x 133)

Płyta główna: Foxconn P4M800P7MB Series (3 PCI, 1 AGP, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN)

Pamięć fizyczna: 1024 MB (DDR2 SDRAM)

Grafika: Gigabyte Radeon 9550

Zasilacz: Modecom 480W

System operacyjny: Windows XP Professional SP3.

Od jakiegoś czasu nie mieszkam w domu jednak za jakiś czas się to zmieni. Dlatego też szukam sposobu na przyspieszenie komputera. Cudów nie oczekuję, ale nie chcę się zbytnio denerwować przy zwykłym użytkowaniu. W tej chwili komputer bardzo wolno chodzi, przeglądarki często się przycinają, pograć za bardzo też w nic się nie da. Dla przykładu: jakiś rok temu PES10 chodził bez zarzutu (na niskich detalach oczywiście), teraz nawet nie ma sensu go włączać. Zdaję sobie sprawę, że komputer jest już dość mocno wyeksploatowany. Co można zrobić aby jeszcze trochę z niego wykrzesać? Oczywiście pomijając wymianę wnętrzności :wink: inwestować w niego już nie chcę, planuję kupić lapka

Dodane 26.06.2013 (Śr) 16:42

Po ostatnim formacie mam wrażenie, że chodzi jeszcze wolniej.

Sprawdź dysk programem HD-Tune > zakładka Error Scan. Polecam także optymalizację programem Odkurzacz. Możesz także wyłączyć niektóre usługi systemowe - klik.

Instalujesz Windows z oryginalnej płyty czy jakąś modyfikowaną wersję?

Jakbyś wymienił procesor na Pentium 4 z HT (nie wiem czy ta płyta taki obsłuży) oraz dołożył 1GB RAM to komputer przez jakiś czas by jeszcze w miarę działał.

Dysk sprawdzę jak będę już codziennie w domu, bo teraz tylko przelotem bywam :wink: RAMu więcej mi nie widzi plyta główna. Windows modyfikowany, ale teraz chcę normalnego dac

Dodane 26.06.2013 (Śr) 17:07

Ile kosztuje taki procek?

http://www.foxconnsupport.com/cpusupportlist.aspx?type=mb&model=P4M800P7MB-RS2H&cputype=

Lista obsługiwanych procesorów

Procesor drogi by nie był np.

http://allegro.pl/dwurdzeniowy-pentium-d-945-2x-3-4ghz-4mb-pasta-i3352700029.html

(Ten to już jeden z lepszych na tą płytę)

Grafikę też taką miałem w ATI Tools dało się ją podkręcić do oszałamiających 333MHz (max był ciut wyżej ale 333 mi się spodobało z wyglądu:P) na rdzeniu pamięć nie pamiętam ile.

Internet działał wtedy trochę lepiej. Gry oczywiście też.

Ja próbowałem XP Speed 2 ale czysty 1:1 XP wydaje się lepszy.

Kiedy ostatnio był czyszczony komputer :?:

Nie za pomocą programów tylko wewnątrz ?

Pozostaw procka i zainwestuj lepiej w RAM - dołóż jeszcze min. 1GB.

Tyle pamięci to obecnie potrzebuje antywirus lub przeglądarka i dołóż do tego system.

Miałem 1024 MB na nowym komputerze z Windows XP i ciągle blue screeny.

Dołożyłem jeszcze 2 GB, zainstalowałem dodatkowo Windows 7 Ultimate 32 bit. i wszystko śmiga :slight_smile:

Odmulenie:

Usuń wszystkie punkty przywracania systemu oprócz ostatniego.

Przeczyść komputer programem CCleaner

U góry po lewej “Cleaner” na dole Analiza - Uruchom Cleaner

później “Rejestr” Skanuj by znaleźć problemy - Napraw zaznaczone problemy.

CCleanera używaj po częstym surfowaniu po internecie oraz po każdej deinstalacji programów i sterowników.

kliknij aby powiększyć:

cf114_CCleaner.jpg ccleaner2.th.jpg

Continue to the media

Przeczyść dodatkowo programem Eusing Free Registry Cleaner.

(dokładniej czyści rejestr)

Wybierasz język / language / Polish.

Przewiń – Skanuj rejestr – Napraw rejestr.

przewi.th.jpg skanujrejestr.th.jpg naprawrejestr.th.jpg

Możesz jeszcze sprawdzić:

Start – Panel sterowania – System – Zaawansowane – Wydajność – Ustawienia – Efekty wizualne - zaznacz tylko

6 pozycji - Zastosuj - OK.

b6f4bd33aeb1d059m.jpg86e86da81e7e892fm.jpg

gruntowny scandisk :

scandisk.png

PPM (prawym przyciskiem myszki) na dysk C – Właściwości – Narzędzia – Sprawdzanie błędów – Sprawdź

zaznacz wszystko tak jak na screenie – Rozpocznij – Tak.

Restart komputera - czekaj…

Po gruntownym scandyskudefragmentacja.

Dzięki za pomoc, zrobię to wszystko jak będę miał chwilę czasu :wink: co do RAMu, to więcej płyta główna mi nie wykrywa, więc odpada ;/

Dodane 26.06.2013 (Śr) 21:58

Te wszystkie rzeczy typu CCleaner robić po formacie? Jak wygląda wymiana procka? Wyciągnąć stary, dać nowy i posrmarować, czy coś jeszcze? :smiley:

Dodane 26.06.2013 (Śr) 23:03

Obrazek z HD Tune

http://images50.fotosik.pl/1995/fe838c709972e8a9.jpg

Dodane 01.07.2013 (Pn) 19:48

Jak sprawdzić ile RAMu wejdzie mi na płytę? Ktoś poleci jakąś konkretną ofertę z allegro?