Odnosnie 2 systemow

Mam dwa dyski na jednym zianstalowany WinXP na drugim zamierzam RH9 linuxa no ale przed instalacja zeby wszystko utrzymac w porzadku zawsze odlaczam dysk z Winwosem na czas instalacji a potem do doczepiam i mam pytanie czy po takiej opcji programik LILO (wybieracz systemu) bedzie widzial Windowsa XP irh9 do wyboru.

A powiedzcie czy wlasnie taka opcja ze mam dwa systemu na oddzielnych dyskach to duzo lepiej niz na jednym czy nie ma roznicy?

Można kombinować tak jak to robisz, ale po co? Myslę, że prościej byłoby zainstalować te dwa systemu na jednym dysku. Nie piszesz jaką pojemnosć mają te dwa dyski. Proponuję podzielić większy na partycje (ilość partycji uzależnij od pojemnosci tego dysku). Na pierwszej © zainstaluj Linuxa, a potem przystąp do instalcji XP (proponuję partycję D). Nie mam doświadczenia z Linuxem, ale XP jest na tyle “inteligentnym” systemem, że wykryje, iż na partycji C jest juz zainstalowany system. Więc, zapyta Cię na jakiej ma się zainstalować. Sama instalacja … prosta jak drut. Wymagania? Umiejętność czytania w języku polskim! hehehe! Jeszcze jedno. WinXP automatycznie instaluje Boot menagera (też w języku polskim). Czyli przed załadowaniem systemu pokaże Ci się (z poziomu BIOSU) prośba o wybór systemu (Linux lub Windows XP). Jeżeli nie dokonasz wyboru (strzałkami) boot menager załaduje pierwszy system z listy (będzie to Win XP). Oto i cała filozofia! Nie baw się chłopie w jakieś odłączanie dysków bo to na zdrowie nie wyjdzie ani Tobie ani twojemu komputerowi. hehehe!

Z pozdrowieniami dla wszystkich tu zaglądajacych!

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

TRON

PS: Osobiście mam zainstalowane dwa systemy na jednym dysku(Windows XP i Windows 98 SE) i chwalę sobie. Taka “sztuczka” rozwiązuje wiele moich problemów (nie tylko z oprogramowaniem ale i ze sprzętem)

Nie powinno się instalować dwóch systemów na jednym dysku,no chyba,że dysk podzielomy jest na partycje i instalujesz systemy na osobnych partycjach.

No, teraz to błysnąłeś :hahaha:

Możesz spokojnie zainstalować na drugim dysku, a pierwszego nie musisz wyjmować - nic się z nim nie stanie. Jeśli odczepisz dysk, będziesz musiał ręcznie przygotować odpowiedni wpis startowy dla Windows w LILO (a tak w ogóle to lepiej zainstaluj GRUB - jest dużo bardziej praktyczny).

Dobrze że ująłeś słowo inteligentny w nawiasy :smiley:

Windows nie tylko nie rozpozna Linuksa, ale nawet nie doda wpisu do bootloadera - co najwyżej rozpozna partycje nieznanego systemu operacyjnego. A przy okazji nadpisze MBR, kasując linuksowego menedżera startu.

Dlatego jeśli już chce się korzystać z Windows, to najlepiej jest zainstalować go przed Linuksem.

Nie rozumiem :evil:

Może mnie oświecisz,gdzie popełniłem błąd ?? :roll:

A kto o zdrowych zmysłach instalowałby różne systemy na jednej partycji ??

Tego się nawet nie da zrobić : !!

Nie obrażaj się :smiley: bo nie ma o co :slight_smile:

Damian… czy ja może niewyraźnie piszę? Przeczytaj jeszcze raz spokojnie co napisałem. Cały czas piszę tam o partycjach. Uwagi masz mądre, tylko nie na czasie, Nie “prostuj” po mnie czegoś … co jest i tak proste… bo pokrzywisz. hehehe! :lol:

“Czarno to widzę …” mam nadzieję, że nie jesteś jednym z tych fanatykow linuxa, którzy praliby po gębach wszystkich, którzy mają zainstalowany windows i po łbach za to, że ten system w ogóle istnieje. Jak juz wspomniałem, nie mam doswiadczenia z linuxem i dlatego miałbym do Ciebie kilka pytań. Czy próbowałeś instalować Linuxa i Windows XP w takiej kolejnosci? Skoro Win XP rozpoznaje (nawet jako nieznany) drugi system, to czy w boot menagerze nie daje wyboru do załadowania jednego z dwóch? Z tego co piszesz rozumiem, że tak właśnie jest, ale chcę się upewnić.

PS: Najlepsze jest to, że mr_duck … “zapodał” problem, a sam leje na tą “dyskusję” hahahaha!

Pozdrowienia dla Wszystkich!

TRON :stuck_out_tongue:

Nie, nie jestem fanatykiem. Czasem muszę używać WXP do pracy. Ten system ma dużo mocnych stron, a pod pewnymi względami Linux nie może się jeszcze z nim równać. Zniechęca mnie jednak poziom bezpieczeństwa, arogancja panów z Redmond i okazjonalna niestabilność systemu.

Tak. Na szczęście miałem GRUB-a zapisanego na dyskietce i Windows mi go nie usunął. Gdyby był zapisany w MBR, musiałbym kombinować.

Windows rozpoznaje tylko drugi system Windows i dodaje wpis do menedżera startu (ale bywają też kłopoty w spokojnym koegzystowaniu różnych systemów Windows).

Żeby dodać wpis Linuksa do windowsowego menedżera startu, trzeba się trochę namęczyć. Nigdy tego nie robiłem, bo gra wydała mi się niewarta świeczki. Odpowiednie informacje na ten temat znajdziesz w guglu.

+ ciekawy artykuł

Czarno widze pisze

No własnie kto tez przy zdrowych zmysłach tak pisze !!

A ten linux instalował się z pod windows 98

Był na tym samym dysku móg być na tej samej partycji . I mozna go było uruchomić z pod windowsa

Pozdro

Zipslacka mozna bootowac poprzez Lilo, czystego dos’a, badz dyskietke lub cdrom (ale nie jest to zadne livecd distro, jest to pelno sprawny linux, mozna go spokojnie updejtowac do pelnego Slackware’a chociazby swaretem). Zipslack zostal stworzony z mysla o odpalaniu go z dyskietek ZIP, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpalac go z dysku czy instalowac nowe programy, itd, itp.