Odnowa płyt CD kredą?możliwe?

Dzisiaj w jednej z gazet przeczytałem artykuł że można naprawić porysowaną płytę kredą (taką normalną jak używają w szkołach) wystarczy ją opruszyć tak aby drobinki weszły w rysę. Na koniec przecieramy płytę miekką szmatką. Możliwe jest to iż po takich zabiegach da się odtworzyć porysowaną płytę?? słyszałem nawet o metodzie ze skórką od banana. Prawda to jest??

ja bym nie wsadził takiej płyty do napędu :wink:

Z tego co pamiętam to płyta CD obraca się do 500 rpm. Chyba się domyślasz co się stanie z tymi drobinkami kredy czy też banana przy tej prędkości :slight_smile:

Kredę odradzam ale spróbuj pasty do zębów. Rozsmaruj pastę z wodą (tak żeby pasta była mokra a nie sucha). Potem dokładnie zmyj i wytrzyj płytę ręcznikiem. Miałem kiedyś problem z płytą (kilka rysek) i po paście odczytało bez problemu.

osobiscie nie mam zwyczaju wkładać porysowanej płyty do odtwarzacza, ciekawi mnie tylko czy takie porady mają sens i coś dają?

Metoda z pastą podobno jest dobra na rysy na ekranie np telefonu ;p

Wszystkie te porady opierają się na jednym: na polerowaniu powierzchni (a nie na wypełnianiu rys czymkolwiek).

Da się odnowić porysowaną płytę ścierając jej wierzchnią warstwę i polerując ją ale tylko jeśli rysy nie były głębokie.

Najlepiej użyć do tego bardzo drobnoziarnistej pasty polerskiej (albo najpierw tej z trochę grubszymi ziarnami a potem tej z drobnymi), pył kredowy też działa podobnie więc może też być skuteczny ale to jest ryzykowne (można jeszcze bardziej porysować płytę a potem jeszcze zniszczyć sobie resztkami napęd).

Jeżeli rysa jest zbyt głęboka i są naruszone dane to nic nie wskórasz.