Odpowiednia dla mnie nagrywarka, jaka?


(Elkanguro) #1

Witam,

czytałem bardzo pochlebne opinie o nagrywarce LG GH20NS15 więc pomyślałem, że mógłbym ją kupić. Tylko mam pytanie:

Czy mogę kupić wersję SATA http://kdo.pl/product_info.php/cPath/14 ... s_id/41178 oraz dokupić taką przejściówkę:

http://kdo.pl/product_info.php/cPath/1_ ... s_id/22753 ?

Pytam ponieważ mam zasilacz bez złącza SATA.

I czy to będzie działało skoro dysk jest na ATA?

Czy może lepiej kupić jakąś nagrywarkę ATA?

Interesuje mnie nagrywarka tak w granicach 70zł.

Czy ma jakieś znaczenie czy interfejs nagrywarki to ATA 33, ATA 66 czy SATA?

Nagrywarka będzie używana raczej sporadycznie. Głównie płyty DVD+-RW. Bardziej mi zależy na długiej żywotności i bezawaryjności nagrywarki niż na innych parametrach, oczywiście poza bezbłędnym nagrywaniem no bo to oczywiste.


(Homik1983) #2

Jeżeli masz na płycie głównej kontroler SATA, to możesz kupić nagrywarkę pod SATA. Ta przejściówka będzie działać bez problemu (to jest tylko przejściówka zasilania). Im wyższy numerek po ATA tym szybsza przepustowość interfejsu, SATA będzie tutaj najszybszy. To, że masz dysk na interfejsie ATA nie ma znaczenia, wszystko będzie działać.

Ja na twoim miejscu inwestowałbym w nagrywarkę właśnie pod SATA. Obecnie nowe płyty główne wyposażone są najczęściej tylko w jedno złącze ATA, pod które można podłączyć dwa urządzenia. Natomiast złącz SATA jest więcej. Nie wiadomo kiedy producenci postanowią całkowicie odejść od interfejsu ATA, być może następna płyta główna jaką kupisz będzie już tego złącza pozbawiona. Wtedy pojawi się problem z podłączeniem urządzeń ATA natomiast z napędem pod SATA tych problemów sobie zaoszczędzisz. Fakt to takie myślenie na zapas, jednak nie wiadomo czym zaskoczą nas producenci sprzętu :wink:, już teraz są problemy z dostaniem dobrej płyty głównej wyposażonej w dwa złącza ATA.