Odpowiednia temperatura procesora

Mój procesor w spoczynku ma 50 stopni, a w stresie ok.75. Czy to dużo czy prawidłowo.

AMD Athlon 64 6000+, zasilacz:600W

Przy AMD to normalka. Ilo letni procesor? Mogła już się zużyc pasta termoprzewodzące. A jakie masz chłodzenie?

W miarę ok jak na chłodzenie boxowe czyli podstawowe.

w tym poscie:

http://forum.purepc.pl/index.php?s=570f … &p=1250700

masz oznaczenie modeli procków amd, w id modelu (napisany jest na procku, a czasem także na pudełku)

masz też info o max. temperaturze pracy.

Intel-owskie napewno mają mniejszą temperature. Ale jak AMD-ek nie wyskakuje po za tą granicę 75 "C jest okey. :smiley:

moim zdaniem to za dużo.

ja u siebie, na boxwoym chłodzeniu przy 6500rpm nie przekroczyłem nigdy 65st C. (w spoczynku ok 40-45)(TDP procesora to 125W - nie ma bardziej prądożernych desktopowców)

Po zamontowaniu lepszego chłodzenia (arctic cooling freezer xtreme) procek nie przekracza 51st C (w spoczynku 31-37)).

Dołączam sie do przedmówców - napisz coś więcej (jakie chłodzenie i jak dawno była kładzona pasta)

Ja na swoim AMD-eku miałem 65 " a w stresie 70-75" i było ok. Wszystko zależy od chłodzenia. Ale 75" nie jest tragedią.

Procek na równo rok, a chłodzenie(jestem raczej laikiem)… wentylator przy procku i 2 inne: (Wdmuchujący i wydmuchujący przy obudowie).

A czyściłeś procesor? Choćby odkurzaczem, ale próbowałeś przedmuchać?

z drugiej strony, jeżeli komputer ci sie sam nie wyłącza, to jeszcze nie ma tragedii.

Każdy procesor ma określona maksymalną temperature przy której może pracować, jeżeli ją przekroczy, komputer sie wyłącza, aby procesor się nie spalił.

A dla świętego spokoju możesz dmuchnąć sprężonym powietrzem w radiator na procesorze, aby lepiej oddawał ciepło;)

Mi jak miałem zakurzony to pipczała płyta główna :slight_smile:

szybko go odkurzę i zaraz odpowiem

Dodane 23.12.2009 (Śr) 20:50

Było sporo kurzu. Teraz po kilku wyścigach DIRT 2 temp. procka to 55 a karty graf. 72. Albo to chwilowe albo to czyszczenie co faktycznie dało :o

jak chcesz zestresować kompa tak jak należy, a nie grą, to polecam: http://www.programosy.pl/program,occt-perestroika.html

po wykonanej ‘robocie’ generuje wykresy temperatury procesowa (poszczególnych rdzeni), grafiki i prędkości wiatraków.

możesz zestresować sam procek, samą grafę, lub to i to;)

…ale to na pewno bezpieczne ???

oczywiście każdy to robi na własna odpowiedzialność.

Trzeba tylko pilnować, czy temperatury nie osiągają zbyt dużych wartości, a jak zaczną się stabilizować (przez 3-4 min nie rosną) to wtedy mozna juz zakończyć test.

Ja bym tego testu nie robił. Zawsze ryzyko istnieje. Procesor się nie spali. Gdyby było nie tak, to by dawała znać płyta główna, ewentualnie w gorszym przypadku komp by się wyłączał. Masz działający głośniczek w płycie głównej, i baterie ( jak działa punktualnie godzina w BIOS-ie to ok)