Odpowiednik Crystal Disk Info dla kart SD?

Planuję przenieść gry na kartę SD z dysk talerzowego, podpiętego pod USB. Zastanawiam się nad żywotnością karty, gdy będę np. często grać.

W powyższym temacie, ktoś zaproponował instalację podobnego programu do CrystalDiskInfo. W Plaśmie, powinien być monitor stanu smart. Nie potrafię go znaleźć. W repo mam gsmartcontrol. Jednak zastanawiam się nad tym, który program pozwoli śledzić zdrowie karty SD. Na Windowsie są takie programy: Monitor (micro) SD card health and status with Hard Disk Sentinel . Powstrzymuję się przed testami, bo np. ośrodek informacji wyświetla info o dysku NVME, a nie wyświetla dla karty SD. Po podpięciu wspomnianego dysku zewnętrznego, również nie wyświetla dla niego informacji.

EDIT: GSmartControl wyświetla wszystkie trzy urządzenia, jako Unknown Model. Po dwukliku na każde, wyświetla komunikat z błędem odczytu i opcjami: ok, show logs. Logi są sensowne tylko dla wbudowanego. Tak myślę, gdyż Pojawiła się linijka NVME protocol version.

A to w tym tutorialu przeczytałes?

While most SD/microSD cards offer no status information and they can be tested only with the Disk menu → Surface test functions in Hard Disk Sentinel Professional, many industrial SD / industrial micro SD cards can provide status information.

Podczas gdy większość kart SD/microSD nie oferuje informacji o ich stanie i można je przetestować tylko za pomocą menu Dysk — funkcje testu powierzchni w Hard Disk Sentinel Professional, wiele kart Industrial SD/microSD może dostarczać informacji o swoim stanie

Zajrzyj tu.

Dzięki. Mam jeszcze pytanie, czy jest sens przeprowadzać testy, gdy karta jest nowa, a ja tylko chcę wiedzieć, czy szybko zostanie wyeksploatowana, gdy będę na niej trzymać odpowiednie dane (tzn. odpowiednio często czytać/zapisywać informacje). Zapis może nie będzie częsty, bo zapisy gier są często w innych miejscach, jak katalog domowy.
Powyższej wzmianki nie czytałem przed opublikowaniem twojego postu. Z podlinkowanym tematem na superuser się zapoznam. Dzięki.

EDIT: Więc jest narzędzie dla EXT4, które sprawdza ilość zapisanych danych w przeciągu całego okresu życia. Karta jest nowa, więc obecnie nie przydatne. Jest też link do Hard Disk Sentiel, ale najdroższa licencja kosztuje z 200 USD, a ja nie widziałem wersji na Linuksa. Najtańsza kosztuje tylko 20 USD. Jest wzmianka, że są narzędzia, co obsługują „własnościowe” protokoły producentów kart SD, które dają podobne możliwości (?) do S.M.A.R.T . Może się gdzieś pomyliłem, bo z Angielskim u mnie kiepsko.

Ktos na Superuser twierdzi tak.

I’ve been using SD cards as my root FS for years; in my experience, 300GB are enough to kill a branded 4GB card with no more than 200MB of free space permanently available.
From this empirical data you may deduce that 300/0.2 = 1500 are the approximate lowest estimate write cycles an SD card may bear.

" Od lat używam kart SD jako głównego nośnika plików; z mojego doświadczenia wynika, że ​​300 GB wystarcza, aby zabić markową kartę 4 GB na której będzie pozostawało ok. 200 MB wolnego miejsca.
Z tych danych można wywnioskować, że 300/0,2 = 1500, to przybliżona szacunkowa liczba cykli zapisu, jaką może wytrzymać karta SD.".

P.S. Nie wiem wprawdzie czemu autor załozył wartosc 0.2 a nie 4 ale domyślam sie ze byc moze te 200 MB to jednorazowa ilosć zapisywanych non stop danych.

Trzeba by moze szukać jakiś testów dotyczacych „dlugości zycia” kart.
Masz ochotę? Szukaj

SD cards take advantage of NAND Flash (a type of non-volatile storage technology) to store data on a series of electronic components called NAND flash chips, and there are three main types of NAND Flash:
Single-Level Cell (SLC)
Multi-Level Cell (MLC)
Triple-Level Cell (TLC)
The different type of NAND Flash has different Program Erase P/E cycles (the processes of erasing and then writing a cell), and their typical P/E cycles are as follows:
SLC: 90,000 and 100,000
MLC: 1,500 to 3,000
3D TLC: 500 to 3,000

" Różne typy NAND Flash mają różne cykle P/E kasowania programu (procesy kasowania i następnie zapisywania komórki), a ich typowe cykle P/E są następujące:"

SLC: 90,000 and 100,000
MLC: 1,500 to 3,000
3D TLC: 500 to 3,000