Odpowiednik Forte for Java

Witam, zaczynam swoją przygodę z programowaniem od Javy. Mam na oku dwie książki:

Core Java 2 Podstawy

Java. Podstawy. Wydanie VIII

W tej pierwszej środowiskiem programistycznym jest Forte for Java, a w tej drugiej Eclipse. Nigdzie nie mogę znaleźć, żeby pobrać forte for java i teraz chciałbym się spytać czy można zastąpić je innym środowiskiem czy nie? Z góry dzięki i pozdrawiam.

PS: Która książka lepsza? :smiley:

Forte? nigdy nie słyszałem, ale ten numerek w nazwie tej książce mnie aż odpycha, obecnie mamy 7 wersję. Jak znalazłem, to Forte jest starą nazwą dla NetBeansa:

Ale sama książka jest archaiczna wręcz, sporo rzeczy dzisiaj używanych było wprowadzane dopiero w 1.4 (a.k.a. 4), a wiele metod z tych starych wersji jest oznaczona jako deprecated.

Tej drugiej książki nie znam.

Czytałem jedynie kilka fragmentów Thinking in Java. Cegła (dlatego całej nie czytałem, tylko fragmenty:p), ale fajnie wytłumaczone wszystko.

Jeżeli chodzi o początki programowania, rzuć okiem na książkę Head Hirst: Java (drugie wydanie). W bardzo przystępny sposób wprowadza nie tylko w składnię, ale i w obiektowość i podstawy działania JVM. Tylko najpierw przejrzyj przykładowy rozdział (np. w księgarni Helion), bo metody nauczania serii Head First są… specyficzne i mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Nie pokrywa ona może wszystkich możliwości Javy (to potrafią tylko ogromne cegły), ale po przebrnięciu przez całość na pewno sam będziesz wiedział czego, gdzie i jak szukać we własnym zakresie.

Ja polecam Thinkin in Java Bruce’a Eckel’a. Jest baaaaaardzo gruba, bo ma koło 1200 stron, ale są w niej opisane wszystkie podstawowe mechanizmy javy.