Odpowiednik Geforce 2 i 4 od ATI

(matty24) #1

Witam.

Mam troszkę lamerskie pytanie. Jakie są odpowiedniki Kart Geforce 2 i Geforce 4 ale od Radeona. I które były wydajniejsze: geforcy czy radeony?

Z góry dzięki za odpowiedź.

(Marcinxpd) #2

Witam,

Też podepnę się do tematu, aby nie zakładać nowego. Ale ja mam pytanie jaki jest odpowiednik do karty graficznej radeon HD4670 ddr3 256bit 512 mb :?:

(Marjaan) #3

Geforce 9600GT

Geforce 4 konkurował chyba z Radeonem 9200.

A co do Geforce 2 to sam już nie wiem :stuck_out_tongue:

(Jjoasz) #4

gf2 to chyba rage jakies, a gf4 to pewnie jakis r9xxx 64bit

wydajniejsze byly radeony, ale te na szynie 128bit+

(slawex1983) #5

Nie ma dobrego odpowiednika GeForca2. Najbliższym technologicznie (DX7) byłby Radeon 7500 z tym, że jest on wolniejszy od konstrukcji nVidii. Następne Radeony (8500, 9100, 9000) są odpowiednikami GeForce 3 - obsługa DX8 (DX8.1 ATI) i zbliżona wydajność (z wyraźnym wskazaniem na ATI). Najsilniejsze modele 8500 i 9100 nawiązywały nawet walkę z GeForce 4. Za czasów GF4 ATI było wyraźnie górą i posiadało już Radeona 9700, który był wówczas bezkonkurencyjny pod każdym względem. Jego lekko odświeżona wersja (9800 Pro i XT) z łatwością łykała kolejnego GeForca jakim był FX. Generalnie pod względem wydajności najbardziej zbliżonym do GF4Ti był Radek 9500-9600. nVidia złapała wiatr w żagle dopiero wraz z GF6. Tak to mniej więcej wyglądało.

PS. GF2 - ATI Rage - bez jaj. Rage dostawało po dupie nawet od Rivy TNT2, nie wspominając o GF1, a tym bardziej 2.

(Mateusz Golebiowski) #6

ech odpowiednikiem GF 2 był Radeon 7000 i 7500 a GF 4 TI był radek 8500/9100

(Jjoasz) #7

fakt, zapomnialem o serii 7/8xxx, bo w zasadzie sie nie liczyla (co, do 'rage' masz racje zatem :slight_smile: )

radek 9500 tez juz byl za gf3 chyba, a z wersji pro spokojnie szlo wycisnac r9800...

tyle, ze to juz historia ubieglego wieku, za sto lat kopaliny beda :smiley:

(matty24) #8

Dzięki wielkie.

Pytałem bo w starym kompie padłą grafa i chciałbym kupić byle jaką, byle działała. Miałem tam właśnie GF2 i zamierzałem kupić taką samą ale wpadł mi do głowy pomysł, że może znajdę coś od ATI. Ale chyba zostanę przy GF2

Pozdrawiam.

(slawex1983) #9

Na Twoim miejscu kupiłbym GF4 MX lub Radeona 8500-9200 na 128 bitowej magistrali pamięci.

(Michal Olber) #10

GF4MX było wydajnościowe gorsze od GF4Ti,GF3 oraz równało się GeForce 2 GTS. Jest też jeden mankament autorze tematu. Jaki system operacyjny chcesz tam postawić?? Windows, Ubuntu, openSUSE, Fedora, Mandriva ?? Z Radeonami poniżej serii 2400 HD bywa bardzo różnie aktualnie. ATI nie wspiera już tych modeli, ani nawet nie wnosi dla nich poprawek. NVIDIA za to dba o to i o wiele łatwiej z tym się żyje.

(Emilmlo) #11

NVIDIA nie wspiera już GF 2, 3 oraz 4 z tego co wiem.

(mati75) #12

na gf4 mi bardzo dobrze działa ubuntu 8.04. Kupiłem ją za 30 zł

(Michal Olber) #13

Nie rozwija sterowników, bo nie ma już co dodawać, ale łatki bezpieczeństwa są wydawane przecież :slight_smile: