Odpowiednik laptopa

Witam jak dobrać podzespoły by mieć odpowiednik laptopa
Laptop ma procesor AMD Ryzen 7 6800H i kartę graficzną RTX 3070TI (150W), chciałbym złożyć desktop o takich samych parametrach.

Myślę, że wystarczy Ryzen 7 5800X i RTX 3070.

Czy zestaw z proponowanym przez Ciebie procesorem 5800X, zamontowanym na płycie X670E bedzie działał z pamięciami DDR 5 ?

3070T w laptopie jest ok. 25% wolniejszy od wersji PC. Czyli wydajność 4060, przy podobnym poborze prądu i niskiej temperaturze. Oczywiście można nabyć model szybszy. W sieci seria kart RTX 40XX nie cieszy się jakąś super opinią, ale to że względu na niewielkie zmiany wydajności w stosunku do 30XX. IMHO o wiele istotniejsze jest to, że za kilka groszy więcej mamy o wiele mniejszy apetyt na zasilanie i niższą temperaturę. Mniejsze gabaryty karty, a to przekłada się na trwalszy i oszczędniejszy produkt. Wielokrotnie przekonywałem się, że kotlety odgrzewane przez zielonych w nowych wersjach, mimo pozornego trącania myszką, były bardzo udane na dłuższą metę.

Mobilny Ryzen 6800H jest ok. 15-20% wolniejszy od Ryzena 5600X. W tym przypadku DDR 4 i slot AM4.

Jeśli chodzi o DDR 5, to potrzebny jest rudzielec na AM5. W tym przypadku odpowiednikiem będzie Ryzen 5 7600X. Jednak opłacalność tej platformy przy zastosowaniu tego CPU jest nieco wątpliwa, chcąc wykorzystać wydajność pamięci i potencjał podstawki, lepiej kupić Ryzen 7 7800X3D, zwłaszcza jeśli będą to zastosowania mocno wykorzystujące kartę GFX. Ewentualnie, jeśli prognozowana jest przyszła rozbudowa, można użyć procesora tańszego i zmienić po ukazaniu się Ryzenów 8XXX.
Powinny być znacznie lepiej dopracowane i może zimniejsze, bo generacja na AM5 raczej wymaga zdrowego kawałka żelastwa.

1 polubienie

wasabi zakładając że wybiorę CPU 7800x3d i GPU RTX 4060 TI, to czy zasilacz 650W be quiet będzie wystarczający ?, taki aktualnie mam i chciałbym go wykorzystać. Byłaby to platforma którą mógłbym za jakiś czas upgrejdować o lepszą kartę graficzną i zasilacz.

Tak, zaletą kart 4060 jest niski jak na dzisiejsze czasy pobór prądu. RTX 4060T to ok 140W.
7800X3D ma TDP ok 120W, zatem nawet biorąc spory zapas na chwilowe zapotrzebowanie w jakiejś mocno obciążającej sytuacji, oraz dodając ze dwa dyski SSD, pamięci RAM nawet jak zapakujesz 128GB, to i tak zostanie ok. 30% mocy w zapasie.

Jednak zainwestuj w solidne chłodzenie, CPU, np. którąś wersję Endorfy Fortis 5,be quiet! Rock 4, czy odpowiedniki innych firm, aczkolwiek Endorfy IMHO ma przyzwoity stosunek ceny do jakości i pewien wybór kolorów w ramach jednego modelu.

1 polubienie

Obudowę mam SilentiumPC Aquarius X70W, chłodzenie jakie mam to Grandis 2 (te pewnie nie będzie już pasować, a jest wydajne, zostaje wodne max 240mm do zastosowania w tej obudowie
dzięki za pomoc wasabi :slight_smile:

Grandis 2 powinien pasować. IMHO to jest dobre chłodzenie i bezawaryjne.

Pewnie nie będzie pasować przyłączenie, zamówię części wraz z płytą Asrock X670E Steel Legend
jeśli chłodzenie pasować nie będzie, to domówię Endorfy Navis F280.
Zestaw pod grę Star Wars Jedi: Ocalały dla syna.

Jeśli jest złącze dla AM4 zapinane na plastikową zapinkę to powinno wejść. Zdaje się, że otwory też są zgodne z AM4, ale głowy nie dam, bo nie zwracałem jakoś uwagi montując.

Co do wody za taką kasę, jest mniej wydajna niż powietrze, i mniej trwała.

W zestawie tym zamienie płytę Asrock X670E Steel Legend na ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI
pytanie czy chipset x670 w przyszłości obsłuży procesory AMD z serii 8 ?

Nie ma pojęcia. Ale znając politykę AMD oraz twórców płyt głównych dla procesorów AMD tak.

1 polubienie