Odpowiedzi do zadań

Witajcie. Czy legalne jest sprzedawanie odpowiedzi do zadań* (np. z chemii) w formie pliku PDF na np. allegro?

*zadania zostały rozwiązane przez osobę sprzedającą.

Nie! !!

To można to zinterpretować, że w szkole też korzystać nie mogę.

Jeżeli masz wątpliwości, to zgłoś aukcję obsłudze. Niech oni decydują.

Nie znalazłem takiej aukcji, więc nie mogę nic zgłosić.

z tą różnicą, że Ty w tej konkretnej sytuacji chcesz korzyści finansowe z tego czerpać.

A nie jest oszustem uczeń, który pokazuje zadanie przez kogoś zrobione i mówi: to ja.

Teraz jest spoleczne przyzwolenie na to ale nie zmienia to faktu.

Tak samo jest np. z tym, że złodziejem się nazywa tylko złapanego albo tego co nas okradł, a pozostałych “obrotnymi”.

Idąc dalej, można by dojść także do wniosku, że i korepetycje są oszustwem w szczególności, że często bywa, iż to korepetytor rozwiązuje zadanie. Podobnie jest ze ściąganiem na klasówkach. Jak w każdej dziedzinie potrzeba też trochę zdrowego rozsądku aby nie wpaść w paranoję.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest kształtowanie takich postaw ludzkich aby nieuczciwość była dyshonorem bo prawnie chcąc to zadeklarować, to można się tylko ośmieszyć. Podobno takie postawy charakteryzują studentów w West Point gdzie w czasie egzaminu pisemnego wykładowca może spokojnie wyjść i jest pewien, że nie będzie nieuczciwej pomocy koleżeńskiej, a jeżeli takie przypadki się zdarzają to osądzane przez samych studentów i napiętnowane. Studenci rywalizują ze sobą o jak najwyższą lokatę, a korzystanie z niedozwolonej pomocy traktowane jest tak, jak faul na boisku sportowym.

Widziałem też w Polsce takie klasy gdzie nauczycielowi udało się stworzyć taką atmosferę także na lekcjach matematyki, a która na lekcjach wychowania fizycznego jest rzeczą normalną. Uczniowie grając w pile czy biegając na 100m rzeczywiście rywalizują ze sobą, a nie podkładają się jedni drugim dla jakiejś tam oceny. DO tego potrzebna jest jednak zmiana całej atmosfery szkolnej. Podstawowy warunek: w szkole nie może rządzić strach przed oceną niedostateczną i związanych z tym konsekwencjami.

Oczywiście że tak, tylko nie możesz użyć treści tych zadań bo wtedy łamiesz prawa autorskie.

Ale jeżeli sprzedajesz rozwiązania w których pisze np: Rozwiązanie Zadania nr XXX Zbiór zadań XXX Autor: XY Rok wydania XXXX Wydawnictwo XXX i bez przepisywania treści podasz rozwiązanie to jest to w 100% legalne.

Wolno, tylko nie wolno ich przekładać jako swoich :slight_smile: