Odręczne zaznaczanie w Gimpie

Mam dość banalny(tak myślę) problem z narzędziem “odręczne zaznaczanie obszarów… (L)”. Otóż przy zaznaczeniu jakiegoś obszaru ze zdjęcia, powiększam sobie obszar do 200 %, zaznaczam fragment ale tylko do momentu granicy obrazu bo obraz się automatycznie nie przesuwa. Muszę puścić myszkę i przesunąć rolkę przewijania, tyle tylko, że już dalej nie mogę kontynuować zaznaczania.

Prościej, czy można zaznaczyć jakąś część zdjęcia, puścić LPM i znowu powrócić do ostatniego momentu sprzed puszczenia myszki.

outca$t. , lepiej jest użyć narzędzia do tworzenia i modyfikowania ścieżek. W opcjach narzezia wybierasz Projektowanie, tworzysz ścieżkę, w razie jakiś niedociągnięć w opcjach narzędzia wybierasz Edycja i poprawiasz ścieżkę. Potem z menu Zaznaczenie wybierasz Ze ścieżki. Raczej nie da się zaznaczyć części planowanego zaznaczenia, puścić LPM i kontynuować zaznaczenia (będzie tworzyć się nowe), dlatego też lepsze jest rozwiązanie, które przedstawiłam.

Zdaję się, że mamy inna wersję Gimp’a, albo źle szukam.

EDIT:

Ok, już znalazłem.

Tylko jak to narzędzie działa. Na razie obczaiłem, że poruszając kółkiem zmieniam położenie tego obiektu, a ruszając kwadracikami zmieniam kąt tego, nazwijmy to, kąta. Jak mam tym dalej zaznaczać obiekty?

Później po kliknięciu w innym miejscu niż w ten kąt wychodzą jakieś farmazońskie figury.

Hm… ciężko mi to będzie wyjaśnić, ale spróbuję :slight_smile: dodajesz pierwszy zaczep (kółko) w tym miejscu, od którego chcesz zacząć. Potem w niedalekiej odległości od pierwszego zaczepu dodajesz drugi (klik LPM) i tak po kolei, aż do utworzenia całej ścieżki. Pamiętaj, aby w opcjach narzędzia było zaznaczone Projektowanie. Powinno to wyglądać mniej więcej tak (przykładowo oczywiście):

sciezkath4.png

Ok thx. To sposób podobny do “inteligentnych nożyc”.