Odświeżanie HZ w monitorze

Witam, mój problem jest następujący :

Mając wcześniej Windowsa XP mogłem śmiało wymusić 75HZ odświeżania, wielu ludzi powie “Po co Ci większe odświeżanie jak ludzkie oko dostrzega tylko 60”. Potrzebne mi jest gdyż właśnie mając 75HZ grałem w różne gry. Counter-Strike 1.6 aktualnie gram w Global Offensive i również różnica jest dostrzegana. Nie mogę wymusić tych 75 nie wiedząc dlaczego. Przeinstalowałem system na XP i znowu mogłem, mając zainstalowane te same sterowniki…Teraz pytanie do Państwa…wiecie o co chodzi? Dlaczego na XP mogłem a na Win 7 nie mogę?

Napomnę tylko, że Windows 7 to Ultimate 64 bitowy. Najnowsze sterowniki są pościągane ze stron producentów (GIGABYTE/nVidia) dla systemu x64.

Sterownik do monitora też mam, jego model to : Samsung SyncMaster 2233SN .

Gdy wchodzę do ustawień Rozdzielczości jest coś takiego jak zakładka tryby, pojawia mi się tam kilkanaście różnorodnych rozdzielczości a przy nich tylko i wyłącznie odświeżanie 59 i 60 HZ

Przez system też nie mogę tego wymusić bo gdy tworzę nowy tryb o wymiarach 1920x1080 i podaję 75HZ to ekran mi się rozjeżdża…czego w XP nie było. To mankament Windy 7? Czy jakiś czeski błąd?

Podam poniżej podzespoły komputera :

Procesor: Intel Core i3 @ 3,49 GHz

Pamięć RAM: 4 GB

Karta graficzna: nVidia GeForce GTX 550 Ti 1GB

Karta dźwiękowa: ASUS Xonar Essence ST

Płyta główna: Gigabyte

PS : Próbowałem wymusić odświeżanie takimi programami jak PowerStrip i paroma innymi (nazw już nie pamiętam)

Mógłby mi ktoś pomóc? Będę bardzo wdzięczny :wink:

Z góry dziękuję i pozdrawiam :slight_smile:

Kabel jest cyfrowy czy analogowy?

Sprawdzałeś w ustawieniach nVidia control panel ? ( czy coś takiego ) nie dam sobie głowy uciąc ale tam gdzieś jest odświeżanie .

I ludzie oko wcale nie ogranicza się do 60hz. od 23~24 HZ widzi obraz płynny. do ilu nie potrafię powiedzieć ale na pewno nie do 60 :wink:

Instrukcja do pobrania-plik BN59-00950A-02Pol.pdf - 2,7 MB:

http://www.samsung.com/pl/consumer/pc-peripherals-prtinters/monitors/monitor-archives/LS22CMYKF/EN-support

Na stronie 143 jest specyfikacja Twojego monitora.

Cytuję:

Rozdzielczość optymalna

1920 x 1080@60 Hz

Maksymalna rozdzielczość

1920 x 1080@60 Hz

PPM->Rozdzielczość ekranu->Ustawienia zaawansowane->Monitor i masz szare pole: “Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlić” to masz dwie możliwości - albo instalowanie sterowników do monitora (mało skuteczne), albo zainstalować powerstip.

Nie słuchaj “ekspertów”, że obsługuje maksymalnie 60 Hz, bo tak napisali w instrukcji. Jak miałem monitor Samsung 913N to też wymuszałem 75 Hz i było widać różnicę w płynności Q3.

Najczęściej podnoszenie częstotliwości odświeżania pogarsza jakość obrazu, bo zwiększa się znacząco wymagane pasmo przenoszenia. A wtedy po pierwsze pasmo jest przycinane przez odpowiednie filtry analogowego toru wideo karty graficznej, a po drugie przez filtry i przetwornik A/C elektroniki monitora.

Jeżeli w jakimś rzadkim, ekstremalnym przypadku faktycznie zwiększenie częstotliwości odświeżania poprawia obraz, ale to świadczy o jakości elektroniki monitora.

@ Fanboj O

Cyfrowy.

@ sebawujek

Tak też tam sprawdzałem i wszystko dotyczące odświeżania jest zablokowane.

@ eddie71

Czytałem i nic mi to nie dało, to bzdura, dlaczego? Bo przy tych samych sterownikach do karty graficznej (tylko, że na XP) przy rozdzielczości 1920x1080 mogłem wymusić 75 HZ a na Windows 7 już nie.

@ qwerty0101

To szare pole jest zablokowane, nie można kliknąć aby pokazało :slight_smile: . Sterowniki? Zainstalowane, mała paczuszka zip z płyty od producenta i tyle. Nic nie działa :frowning:

W jakiż sposób udało ci się na kablu cyfrowym wycisnąć więcej niż 60 Hz? Czy oprócz zmiany systemu zmieniłeś też kabel?

@Fanboj O

Nie właśnie i to jest szokujące. Mówię poważnie na Windowsie XP śmiało wyciskałem 75HZ i chodziło jak ta lala :slight_smile: . Tylko szkoda, że na Windows 7 nie mogę tego zrobić…Nie zmieniałem żadnego kabla, nie ruszałem nic po za systemem.

@Fanboj O

W monitorze jest gniazdo wejściowe RGB Analogowe (D-SUB).

@thoropl

Sprawdziłem ustawienia na swoim monitorze (Win XP).

Naturalna (zalecana przez producenta) rozdzielczość monitora to 1680x1050 60 Hz.

Aby zwiększyć tę częstotliwość do 75 Hz muszę zmniejszyć rozdzielczość ekranu.