Odświeżanie - Na ile ustawić

Na chwile obecna mam 60 ale w grach mam jakby smużenie. Monitor LCD LG 1750SQ

Złączono Posta : 25.09.2007 (Wto) 13:46

w grasz jest różnie ale podczas pracy na komputerze powinieneś mieć 70-85.

Zależy też od Twojego monitora na jakiej rozdzielczości może on ustawić maksymalne odświeżanie.

Przy 1024*768 powinieneś mieć ok 80 a przy wyższych rozdzielczościach będzie się zmniejszać ta wartość.

Monitory LCD mają problem z odświeżaniem. Napewno 100 Hz nigdy nie osiągniesz. Szczytem jest 75 Hz. Smużenie to wynik długiego czasu reakcji matrycy. Żałuj , że nie kupiłeś sobie kineskopowego CTR 19 “” cali firmy LG 915 za szok cenowy 200http://www.allegro.pl/item243909731_lg_ … _plus.html

Absolutnie zero smużenia :!:

Technologia stuhercowa LCD dopiero wkracza na rynek światowy. W Polsce jest jeszcze o tym cicho , ponieważ spowodowałoby drastyczny spadek sprzedaży obecnych niedoskonałych paneli LCD.

Za sprawą mocnego marketingu monitory kineskopowe zostały wyprate przez LCD. Ten durny moim zdaniem argument: że mało miejsca zajmują na biurko. :frowning: Tylko, ze wiekszość nie zastanawia się co jest z obrazem, że mniej wyświetlają kolorów od CTR.

Na domowym LCD mam odświeżanie 75 Hz, w laptopie 60 Hz. Da się wytrzymać.

Moim zdaniem w CRT większe odświeżanie jest bardziej przydatne, z uwagi na wiadome różnice w technologii. Kryształy świecą cały czas, a strumień elektronów musi się przesuwać. Przy mniejszym odświeżaniu obraz drga, w LCD nie ma co drgać.

Monitory LCD zajmują nie tylko mniej miejsca, ale i mniej energii. A firmom to już może przynieść oszczędności. A co do kolorów - mnie w pełni satysfakcjonują te z LCD, nawet nazwać ich wszystkich nie umiem :wink:

Dla monitorów LCD od 60 Hz do 75 Hz - ustawiać najwyższą wartość z możliwych,ale odświeżanie 60 Hz jest poprawne.

to nie do końca prawda, bo np telewizory LCD ciągną więcej prądu włączone i mniej przy stanie czuwania, więc z monitorami jest chyba tak samo :slight_smile:

Nie wiem skąd masz takie informacje… możesz podać źródło?

U mnie w domu 17" CRT ciągnie 70W, 17" LCD 15W. Wartości zmierzone - nie katalogowe.

Do tego nie zapominajmy o dużo mniejszym promieniowaniu - co ma niebagatelny wpływ na zdrowie.

I jeszcze geometria obrazu - dla wielu osób ważna rzecz.

Na matrycy TN jest mniej kolorów od CRT ale na matrycy PVA/MVA i IPS/S-IPS są takie same kolory jak na dobrym monitorze CRT.

Nie ma co się sprzeczać prawda jest taka że w Ameryce wracają do monitorów CRT - to co oni już przerobili i uznali za mało trafione do nas idzie jako nowość (tak jak z oknami PCV na zachodzie - wszyscy wywalają plastik kładą drewno)

Jedni wolą CRT inni wolą LCD wadą CRT jest to że miga, wadą LCD jest to że pracuje dobrze tylko w swojej nominalnej rozdzielczości…

No i podsumowując - monitor LCD nie mruga nie ma znaczenia czy wyświetlamy 60Hz czy 85Hz - obraz nie będzie mrugał, różnica może być jedynie przy bardzo szybkiej animacji…

To zależy od czasu reakcji w monitorze, tym jest ten czas krótszy tym mniejsze jest smużenie, jeszcze zobaczysz że monitory LCD będą tak samo dobre jak monitory CRT tylko potrzeba na to czasu.

Ja nie mówię o smużeniu tylko o mruganiu, a dokładniej to przy powiedzmy 60hz odświeżania i np. 59 albo 61 hz klatkach animacji będzie lekkie szarpanie - tak samo jak na CRT… tylko że tam ponieważ ekran mruga jest to dużo mniej zauważalne…

A co do LCD to w tej chwili już w procesie produkcji dopuszcza się podobno bad pixele do 5% bez prawa reklamacji, osobiście nie wyobrażam sobie kupić monitor z martwym pixelem na środku z którym nic nie można zrobić w ramach reklamacji (ale nie wiem czy to prawda)

Nawet tego nie skomentuję :slight_smile:

Jak nie wiesz, to nie pisz. A jak ktoś jest na tyle naiwny, żeby kupić takiego bubla, to jego problem. Obecnie porządniejsze firmy wymieniają, gdy jest choćby jeden martwy piksel. A poza tym kupując jakiś panel należy zwrócić uwagę na jego klasę, która dokładnie określa ile może być martwych pikseli i subpikseli w matrycy.