Odświeżanie - nieraz lekko zamazany obraz

Witam.

 

Mam pewien problem z odświeżaniem monitora, jeśli tak to można ująć.

Mianowicie jeśli ustawie jakiekolwiek odświeżanie (od 60 do 75) to co pewien czas obraz zamiast być ostry, wyraźny (głownie widać to po napisach) są lekko rozmazane (nieostre, niewyraźne).

 

Ostatnio zmieniłem kartę z GeForce4 MX440SE AGP (64MB na 64bit) na GeForce 6800XT (126MB na 256bit) AGP.

Jak była wsadzona MX440SE to tego nie miałem, ale od kiedy wsadziłem 6800XT to co pewien czas tak się dzieje, nieraz na 5-10 sec. innym razem na 2-3 min z odstępami czasu mniej więcej 10-15 min.

 

Czym to może być spowodowane. Obstawiam że to grafika, ale nie jestem pewien, bo na pewno nie monitor, jeśli na MX440SE nie było problemu.

Sterowniki są najnowsze pod tą kartę WHQL (przed zmianą karty odinstalowałem stare). W karcie 6800XT (kupioną na allegro za 30 zł) przeczyściłem chłodzenie (nowa pasta, nasmarowany  i przeczyszczony wentylator - praktycznie w ogóle go nie słychać). Przy temperaturze w pokoju 26 stopni, karta osiąga bez obciążenia  49-50 stopni, z obciążeniem do 58 stopni.

 

Karta po za tym odświeżaniem działa w grach poprawnie, żadnych artefaktów.

 

Jakieś propozycje tego fantu (odświeżania opisanego wyżej)… Może jakieś ustawienia w stertownikach (panel sterowania)…

 

Pozdrawiam.

Hmm, obie karty to starocie (bez urazy) więc zapewne płyta główna to też staroć skoro je obsługuje.

Ja bym jednak zainteresował się monitorem.

Nie napisałeś jednak nic na temat co to za monitor (CRT czy LCD) ani na jakich rozdzielczościach go używasz (i jakie były ustawione starej karcie).

Może nie radzi sobie on poprawnie z daną rozdzielczością albo może po prostu ci zaczął zdychać.

Sądziłem że wystarczająco jasno napisałem, nie chciałem się rozpisywać zbytnio :slight_smile:

 

Stare czy nie ale chodzi i na ogół powszechne “wszędzie” :slight_smile: Zaś “starocie” miałeś w latach 70 :slight_smile:

 

Monitor to LCD (ciekaw czemu nie zapytałeś o LED xD) Eizo S1921

 

Jak pisałem, na starej karcie ustawiałem rożnie, raz 60 innym razem 72 lub 75. Na nowej tak samo - nie lubię się powtarzać… Ale jeśli pytasz to na ogół było 72.

 

Raczej radzi. Stara dawała radę (nadal sprawna) to i ta też daje (1280 x 1024) - mniejsza dla mnie jest nieakceptowalna :slight_smile: Bym obstawiał że coś z tą nową jest nie tak.

 

Cóż czekam na dalsze propozycje, przyczyny takiego zachowania, jakie opisałem.

Teoretycznie może to być wina karty graficznej lub jej sterownika ale równie dobrze może to być wina monitora.

Może to też być problem z kompatybilnością tego monitora z tą kartą na tym sterowniku.

 

O temperaturach nie napisałem wcześniej ale są one w normie.

 

 

Nie pytałem o LED bo monitory LED to też panele LCD tylko z podświetlaniem LED zamiast świetlówki (jedyne prawdziwe wyświetlacze LED to wielkie bilbordy reklamowe które można zobaczyć w miastach).

 

A pytałem o LCD bo z panelami LCD bywają właśnie takie problemy jak opisałeś przy niektórych zestawieniach rozdzielczości i częstotliwości odświeżania, czasem zmiana sterownika coś daje (najnowszy nie zawsze jest najlepszy).

 

Możesz pokombinować zmieniając rozdzielczości i częstotliwości odświeżania .

Słyszałem gdzieś kiedyś teorię że takie błędy mogą się zdarzać przy niezgodności ustawionej częstotliwości odświeżania  z wewnętrzną częstotliwością monitora.

 

Jeszcze sobie przypomniałem że miałem kiedyś problem który dałoby się podciągnąć pod twój opis.

Miałem coś takiego że przy odtwarzaniu filmów z napisami z pliku te napisy nie były wyświetlane normalnie tylko były tak jakby trochę przezroczyste i pojawiało się na nich coś jakby tęcza (nie wiem jak to opisać).

Źródłem problemu okazał się programik od producenta karty graficznej (był to akurat Asus) dostarczany przez niego ze sterownikiem, program miał niby poprawiać jakość obrazu ale efekty były odwrotne a po jego usunięciu wszystko wróciło do normy.

 

Jeśli chodzi Ci o to czy przedział odświeżania jaki mogę ustawić (60, 70, 72, 75 - to są tryby które ten monitor może wyświetlać) jest poprawny dla tego monitora to raczej jest.

 

Powiem że na GF4 MX440SE i na karcie Radeon HD3650 nie miałem takich problemów, nigdy, przenigdy. Jedynie ten GF 6800XT ma takie nieraz odpalenia…

 

Nie chcę zmniejszać rozdzielki bo na mniejszej all będzie większe, ale mi to nie potrzebne przy tym monitorze, jedynie dla testu mogę na pewien czas :slight_smile:

 

 

Wiadome że nowsze, nie lepsze, ale w grach też z tym różnie bywa. Gra lepiej działa na nowszym ale tylko na starszym ostrość obrazu jest poprawna (to tylko taki przykład).

 

 

Cóż, potem coś pokombinuje. Ale coś stawiam na tą kartę… ma prawdopodobnie jakiś defekt…

Monitor masz podłączony dvi czy vga?

Jeżeli vga to dokup kabel dvi, drobne problemy z ostrością są często objawem uszkodzonego kabla od monitora (vga) lub uszkodzonego gniazda na karcie.

 

Próbowałeś poruszać kablem gdy pojawiają się problemy z ostrością?

 

Połączone jest poprzez kabel VGA --> VGA . Mam przejściówkę z VGA na DVI. Potem sprawdzę (Monitor też ma w sobie gniazdo DVI).

 

Tak na marginesie, nie sadziłem że kabel może być walnięty (w końcu na poprzednich grafach nie było problemu :slight_smile: Więc jak piszesz może to być gniazdo w karcie VGA (tylko gdyby było to bym miał pokaz różnych barw na monitorze, niż lekkiego rozmycia tymczasowego - tak mi się z daje).

 

Jak all sprawdzę dam znać.