Odświeżenie stacjonarki na B350

Cześć,

Potrzebuję nieco przyspieszyć maszynkę (głównie programowanie, www, czasem montaż domowego wideo w 1080p).

Mam płytę MSI B350 Tomahawk, planuję wrzucić tam Ryzena 5 5600.
Sęk w tym, że teraz mam tylko 8 GB RAMu, niestety w pojedynczej kości 2400 MHz.
Potrzebne jest 16 GB i teraz mam dylemat: dokupić bliźniaczą drugą kość czy iść w coś szybszego już 2x8GB w DualChannel?

Czy np. coś takiego będzie dobrze współpracować?

Musisz przed zamontowaniem CPU wgrać ostatni BIOS beta. Lista kompatybilnych na 1000% pamięci znajduje się na stronie. .

Celuj w 2x3000, IMHO najmniej z takimi problemów przy tej płycie, dwie kości jak najbardziej są wskazane. 2400 i to jedna, dają spory spadek wydajności. G.Skill powinny działać, ale MSI jest trochę wybredne z pamięciami i bywają na niskich chipsetach jazdy, dlatego raczej zalecam kupienie którychś z listy.

Jeśli masz fabryczne chłodzenie, to warto się rozejrzeć za czymś lepszym, jak cienko z kasą, poszukaj na AM2-3, zamontujesz bez problemu na AM4, odrobinka gimnastyki i wchodzi, a są wydajne i tanie np. Asus Triton 78 (w końcu poprzednie generacje to były mega farelki).

Dzięki za wyjaśnienie :slight_smile:
Szukałem pamięci 3000 w kolumnie ‘supported’ i nie znalazłem ani sztuki. Albo jest 2933 albo już 3200, czasem wyżej. W ‘SPD Speed’ raczej też nie doszukałem się takiej częstotliwości…

Zgodnie z radą założyłem pamięci 3000 MHz: G.Skill F4-3000C16D-16GISB (2x8GB). Sprzęt po upgrade działa bardzo ładnie i stabilnie. Na tym procku przeskok w komforcie pracy naprawdę duży!
Podziękował :slight_smile:

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.