Odsyłacze na grafice i problem z wyśrodkowaniem

(L3xt3r) #1

Pogubiłem się już całkowicie w środowisku html, mam już zrobiony szablon strony w Photoshopie, wyeksportowałem go do html, i teraz chcę nanieść na przygotowanym wcześniej pasku MENU odsyłacze (takie których nie bedzie widać i można manualnie ustawić zakres odsyłacza (rozmiar)). Jaki program oferuje taką opcje?

Staram się dokładniej wytłumaczyć: chcę by jakiś obszar na grafice był odsyłaczem do innej podstrony.

(Grzesie K) #2

W html nie ma się co gubić :smiley: Proponuję ImageMap, choć nie wiem czy w twoim przypadku to idealne wyjście, ponieważ nie podałeś żadnych konkretów (kodu). Opcję generowania ImageMap posiada np. GIMP. Funkcję tę znajdziesz w Filtry>Sieć WWW>Mapa obrazu...

(L3xt3r) #3

zaraz podesle tu obrazek i pokażę o co mi chodzi

I z tego chcę zrobić menu, czyli muszą być odsyłacze :frowning:

(Drobok) #4

Sposób usera Grzesie1k jest najbardziej praktyczny. Możesz tez spróbować ręcznie napisać ten kod jednak zamiast 1-2minut zejdzie ci na to godzina jak nie więcej z powodu przymusu podania współrzędnych na których ma być dany link.

(Grzesie K) #5

Lecz być może jest możliwość pocięcia grafiki i zrobienia tego w bardziej praktyczny sposób. A tak właśnie mi się wydaje.... na tło dodać deseń i w css repeat-x a reszte jako text w html :smiley: Ja bym tak zrobił...

(L3xt3r) #6

Tylko nie za bardzo wiem jak użyć gimpa?

Otwieram gimpem ten obrazek, wybieram Filtry>Sieć WWW>Mapa obrazu, ustawiam mapowanie prostokąt, wybieram obszar, ustawiam Typ odnośnika>Inny i wybieram plik (np galeria.html), klikam Zastosuj>OK. I co dalej? Jak wstawić plik z rozszerzeniem .map do strony głównej? Zwykłe wpisanie jej nic nie daje, menu sie nie wyswietla.

Aha dodam, że jako edytora używam NVU

(slepciu) #7

Jeśli to menu wygląda tak jak na obrazku, to proponował bym nie robić tego za pomocą ImageMap tylko wyciąć fragment tła i menu zrobić za pomocą zwykłej listy punktowej i odpowiednim CSS to ostylować. Takie menu będzie miało dwie podstawowe zalety:

1. Elastyczność - bez problemu zmienisz napisy w menu, jak i ilość przycisków w przyszłości

2. Strona będzie lepiej indeksowana przez Google - z obrazków tekstu bot nie przeczyta, a z punktów bez problemu.

Prosty przykład jak to zrobić, tylko bez tła: http://www.kurshtml.boo.pl/css/poziome_menu,menu.html

(Drobok) #8

@up L3X-T3R , gubi się w html a ty mu chcesz css proponować ? ;]

(slepciu) #9

Może i racja... :smiley:

(L3xt3r) #10