Odtwarzanie filmów na starym sprzęcie

Witam,

jestem szczęśliwym posiadaczem starszego lapka ~450MHz, 184MB RAM, 8MB Grafika i chcę odpalić wideo, nie chodzi mi tu o super jakość i niesamowitą płynność, ale nawet 20f/s byłoby zadowalające. Walczę z tym od paru dni, kombinacje kodeków, renderów, programów. Nic nie może dać mi efektu zadowalającego, wszędzie tylko idealnie płynna ścieżka dźwiękowa, a wideo leży, tylko screeny.

Dokładna specyfikacja:

Windows XP Pro SP2 (nie wiem dlaczego nie zupgradowałem, ale to chyba nie ma wpływu na problem)

Procesor AMD-K6 3D processor, MMX, 3DNow, ~450MHz

Karta Graficzna Trident Video Accelerator CyberBlade-i7, 8MB

DirectX 9.0c

Doszedłem przeglądając to forum do podobnego tematu odtwarzanie-filmow-starym-komputerze-t82120.html i chciałem zastosować chwalony mplayer. Zacząłem od najtrudniejszej, ale ponoć możliwej na tej specyfikacji rzeczy, czyli rmvb. Początkowo nie działa nic, wszystko wywala, ogólny error. Odpalając przez SMplayer trochę pozmieniałem w ustawieniach i doszedłem, że muszę odpalać przez DirectX bez przyspieszenia, co mija się z celem, bo wtedy widzę screeny, a karta to teoretycznie obsługuje przyspieszenie.

Oto końcówka logu z mplayera z directx z przyspieszeniem

mplayer

Czy jest sens dalej iść w MPlayera, czy macie jakieś inne sprawdzone metody na odtworzenie wideo?

Czy ktoś potrafi dobrze MPlayera skonfigurować, bo myślę, że można tu jeszcze coś zdziałać?

Z góry dzięki

Pozdrawiam :slight_smile:

Ja widzę tu problem z trybem wyjścia video Overlay, nie jestem specem od mplayera (bo używam głównie ALLPlayera) ale spróbuj mu zmienić wyjście video na inne (o ile się nie mylę ma on co najmniej jeszcze jedno do wyboru).

Ale trochę mnie niepokoi ten błąd bo może on wskazywać zarówno na usterkę w działaniu samego playera jak i na błąd w directx.

I upewnij się że masz zainstalowane poprawne sterowniki do karty graficznej (najlepiej najnowsze choć nie zawsze są one najlepsze).

Na takim sprzęcie to najwyżej MPEG1 (Video-CD) i MPEG2 (DVD) pójdzie, nie ma szans na DivX i inne nowsze formaty filmów, a szczególnie MPEG4.

Komputer nawet nie spełnia wymagań Windowsa XP SP2 (256MB RAMu, do multimediów minimum 1GHz procesor).

Moja opinia.

  1. Walczyłem z DivX-ami na Cel 433 MHz

  2. Miałem Tridenta Blade 3D. Firma zniknęła doszczętnie. Sterowniki są przeterminowane o jakieś 5 lat.

  3. Niektóre filmy dawało się płynnie odtwarzać MPlayerem. Przydawała się opcja -framedrop (opuszczanie, nieprzetwarzanie klatek filmowych).

  4. Pobierz sobie najnowszego SMPlayera. Jego GUI nie zużywa zbyt wiele zasobów, a wygodniej wszystko konfigurować. http://smplayer.sourceforge.net/downloa … tr_lang=pl

najlepiej wersję portable. Jest tam nawet opcja extreme framedrop.

  1. To, że nie rusza RMVB, nie oznacza, że musisz odpalić directx bez przyspieszenia, tylko w opcjach odtwarzacza odznaczyć, żeby nie wykorzystywał directx do wyświetlania. Czyli odtwarzacz ma dźwignąć film na “gołym” CPU. Wina nie do końca zgodnego sprzętowo CyberBlade’a z DirectX 9.0. Tylko z kolei nie pamiętam, czy jest tam opcja CPU, czy tylko OpenGL do wyboru.

  2. Na moim starym sprzęcie przyzwoicie też sprawował się VLC. Wypróbuj. Najlepiej też wersję portable: http://portableapps.com/apps/music_video/vlc_portable

Duet MPlayer+VLC i nie powinno być problemów z odtwarzaniem czegokolwiek.

Dzięki za odpowiedź :wink:

Więc mam jeszcze do wyboru:

DirectX (szybko) - chodzi tu o to przyspieszenie raczej

DirectX (powoli)

Direct3d

gl

gl(szybko)

gl (szybko - karty ATI)

gl (yuv)

gl2

gl2 (yuv)

matrixview

sdl

caca

mpegpes

yuv4mpeg

Z wszystkiego złego powolne DirectX chodzi chyba najlepiej

Zaraz próbuje VLC

*Ta wersja VLC mi nie odpala, jest tylko to pierwsze okienko, a potem wszystko zamyka łącznie z procesem vlc.exe

Do tego dodaj jeszcze framedrop. Zakładka wydajność. Jak na obrazku http://www.softpedia.com/screenshots/SM … ddon_2.png