Odtwarzanie HEVC/H.265 na Windows 10

Mam laptopa z procesorem Core i7-7500U i Windowsem 10.
Mam też smartfona z procesorem Snapdragon 835 i Androidem 8.0.

Gdy oglądam filmy zakodowane w HEVC na laptopie to on wchodzi na najwyższe obroty i poci się niesamowicie. Ten sam film oglądany na smartfonie nie robi na nim żadnego wrażenia. Smartfon pozostaje cały czas zimny.

Dodam że na Windowsie moim odtwarzaczem jest Media Player Classic Home Cinema. Na VLC jest jeszcze gorzej. Laptop jest prawie nowy. System niedawno reinstalowany. Nie instalowałem żadnych kodeków.

Co jest powodem tak słabej wydajności dekodowania HEVC na laptopie? To wina Intela czy Microsoftu? Czy jest coś co muszę doinstalować w systemie? Czytałem że Windows 10 natywnie obsługuje HEVC.

Jaka karta graficzna? Najlepiej daj zrzut z programu DXVA Checker -> http://bluesky23.yukishigure.com/en/DXVAChecker.html na dole strony DXVAChecker_3.15.3 (w/o installer).

Czy w MPC-HC masz zaznaczony dekoder wideo DXVA: HEVC (Ustawienia -> Filtry wewnętrzne -> Dekodery Wideo)?

1 polubienie

dzięki za odpowiedź

grafika zintegrowana z procesorem - Intel® HD Graphics 620, teraz nie ma dostępu do laptop, jak wrócę z pracy to sprawdzę te ustawienia.

Znalazłem też taką informację że trzeba doinstalować rozszerzenie ze sklepu

Używasz MPC-HC więc nic nie musisz instalować. Jak widzę to nowy proc więc karta na pewno obsługuje, więc prawdopodobnie wystarczy włączyć w MPC-HC.

1 polubienie

Sprawdź w systemowej aplikacji “Filmy i TV”.
Tam dekodowane inne niż sprzętowe nie działa.

Jaki to dokładnie laptop?
Jaki to dokładnie Win10? Home/Pro? x32/x64?
Jaka to wersja MPC-HC? Też czy x32, czy x64?
Czy masz zainstalowane najnowsze sterowniki (zwłaszcza grafiki)?
Czy w zasilaniu laptopa masz ustawione ‘Wysoka wydajność’?
Możliwe, że procek w smartfonie ma zaimplementowane nowsze/bardziej mocożerne rzeczy np. odtwarzanie video HEVC 10-bit lub 12-bit, czy 60fps.
Najnowsza nieoficjalna 1.7.14 (unofficial) z najświeższymi kodekemi LAV 0.70.2-88 (MPC-HC używa ich jako wewnętrznych) jest np. tu:
https://www.videohelp.com/software/Media-Player-Classic-Home-Cinema
Możesz zainstalować albo sprawdzić na wersji portable. Zobacz też wersję x64. Ponoć kodeki LAV x64 są wydajniejsze.
Możesz też sprawdzić kodek HEVC Strongene-Lentoid: http://www.xhevc.com/en/downloads/downloadCenter.jsp
Wypakuj go np. do folderu HEVC w Program Files, zarejestruj przez pliki reg.bat i reg64.bat. Otwórz MPC-HC, przez Filtry zewnętrzne dodaj filtr ‘Lentoid HEVC Decoder’, zaznacz ‘Preferuj’ i zastosuj. Jednocześnie w Filtrach wewnętrznych, w Filtrach przetwarzających’ odznacz HEVC.

Możesz podać jakie filtry są używane podczas odtwarzania wideo - Prawym na ekranie odtwarzacza i Filtry.
Możesz użyć programu MediaInfo (zmień Widok na Drzewo) do sprawdzenia jakiego rodzaju audio i wideo siedzi w pliku.
Niestety nie mam więcej czasu na dalszą konwersację. Może inni Ci coś jeszcze podpowiedzą. Powodzenia.

HEVC nie było zaznaczone. Zaznaczyłem i teraz działa dużo lepiej. Dzięki!

Ta aplikacja odtwarza mi tylko dźwięk. Obraz jest czarny.

W takim razie coś musiałeś namieszać, że nie działa ci dekodowanie sprzętowe.
Intel rozprowadza sterowniki przez Windows Update. Teoretycznie nic nie da się tu popsuć.

Nic nie namieszałem. System na tym laptopie był reinstalowany nie dalej jak dwa tygodnie temu. Po reinstalacji wgrałem tylko sterowniki i program który wykorzystuje do pracy i nic więcej.

Teraz zainstalowałem to rozszerzenie ze sklepu, HEVC Video Extension, o którym jest napisane w artykule który linkowałem wyżej i już mi aplikacja “Filmy i TV” odtwarza normalnie.

1 polubienie