Odtwarzanie plików MBR w Windows 7


(Jacob) #1

Cześć!

Znajomy poprosił mnie o przeinstalowanie Windowsa w swoim komputerze. Okazało się, że ma zrobiony na drugiej partycji obraz systemu wykonany programem Acronis. W związku z tym zabrałem się za przywracanie systemu z tego obrazu za pomocą płytki Live CD z Acronisem.

Ponieważ ma dokumenty na drugiej partycji, sformatowałem mu jedynie za pomocą instalatora Windowsa, partycję z systemem i chciałem przywrócić na nią obraz z backupu. Jednak z jakiegoś powodu Acronis wywala błąd przy próbie przywrócenia całej partycji i trzeba odzyskiwać system poprzez przywrócenie samych plików z backupu. Wiem jednak, że ta metoda nie przywróci mi plików MBR i będę musiał je utworzyć ręcznie.

System w tym laptopie to Windows 7 Home Premium. I w związku z tym takie pytanie – jak stworzyć nowe pliki MBR i umożliwić poprawny start systemu?

Z góry dzięki za odpowiedź!


(Spectatorx) #2

Po przywróceniu acrosnisem systemu uruchamiasz lapka z płytki z instalatorem systemu i zamiast instalacji uruchamiasz naprawianie systemu i wybierasz opcję naprawy uruchamiania systemu. Powinno dać radę.


(Drobok) #3

Na windows7 w konsoli odzyskiwania:

Bootrec /FixMbr

Ew np w Paragonie masz opcję update mbr, możesz w acronisie poszukać


(Jacob) #4

Sprawdziłbym to, ale od ten backup przywraca się od 3 godzin i jest dopiero połowa… po 45 minutach od rozpoczęcia przywracanie nagle zwolniło i w takim żółwim tempie idzie do teraz:)

Ktoś wie co może być przyczyną tego wolnego tempa?


(Spectatorx) #5

Plik backupu widocznie jest mocno skompresowany i tak długo rozpakowuje.


(Jacob) #6

No niestety za pomocą płytki z Windows nie udało mi się uruchomić systemu…

Co prawda Acronis przekopiował mi pliki do folderu D:\ na dysku C, ale później za pomocą notatnika odpalonego w płytki udało mi się te pliki przekopiować na główną partycję - niestety i to nie przyniosło rezultatu i Windows wciąż nie chce się odpalić.

Używałem tej komendy:

BootRec/FixMbr

Windows komunikuje mi, że operację zakończono poprawnie, jednakże wciąż nie ma możliwości uruchomienia systemu… Pojawia się jedynie komunikat:

BOOTMGR is missing

Presss Ctrl+Alt+Del to restart

Wie ktoś może jak rozwiązać ten problem?

Dodane niedziela, 8 maja 2011, 12:31

Dodam też, że próbowałem odzyskać system za pomocą narzędzia Startup Repair jednakże i ono nie pomogło mi uruchomić komputera…


(Fundacjapomocszkole0) #7

Laptop powinien mieć ukrytą partycję recovery z niej przywróć system do stanu początkowego.

Uruchomisz ją klawiszem funkcyjnym lub kombinacją po włączeniu laptopa.


(Jacob) #8

Niestety ten laptop nie ma tej partycji - kolega usunął ją przy pierwszym samodzielnym instalowaniu systemu - gdy chciał się pozbyć crapware z dysku…

i dlatego zastanawiam się czy da się w ogóle przywrócić teraz MBRy i uruchomić system…