Odtwarzanie plików RMVB - kodowanie COOKER

Ponieważ wiele osób ma problemy z odtwarzaniem plików z rozszerzeniem rmvb, postanowiłem opisać sprawdzoną metodę na poprawne odtwarzanie tych plików w Windows Media Player, ALLPlayer oraz wielu innych programach tego typu.

Po pierwsze należy unikać programu RealPlayer - odtwarza on takie pliki ale po jego instalacji większość innych programów traci taką możliwość nawet jeśli przed jego instalacją odtwarzały rmvb. Jeśli ma się już zainstalowany RealPlayer należy zacząć od jego deinstalacji.

Aby umożliwić programom odtwarzanie plików rmvb należy pobrać i zainstalować kodek Real Alternative - zalecana wersja Real Alternative to 1.9 (wyjaśnienie poniżej). W odróżnieniu od programu RealPlayer jest to kodek który instaluje się w systemie i może być używany przez programy odtwarzające.

Szczególne problemy mogą sprawiać pliki rmvb kodowane kodekiem COOKER (kodowanie plików audio i video można sprawdzić programem MediaInfo). Z bliżej nieokreślonych przyczyn u wielu osób mających zainstalowany kodek Real Alternative w wersji 2.01 są problemy z dźwiękiem (problem może dotyczyć także innych wersji tego kodeka). Najnowszą wersja kodeka która została zweryfikowana że radzi sobie z tym kodowaniem to Real Alternative 1.9 (potwierdzone przez osoby u które miały ten problem na wersji 2.01; brak doniesień o takich problemach w wersji 1.9).

Dzięki tej metodzie będzie możliwe odtwarzanie plików rmvb (w tym także tych z kodowaniem cooker) na programach mogących korzystać z systemowych kodeków takich jak wspomniane przeze mnie na początku.