Odwieczny problem ze zbyt cichym dźwiękiem i zbyt jasnym ekranem

Witam, odkąd pamiętam, zawsze borykałem się z problemami z dzwiekiem w Linuksie - zazwyczaj był zbyt cichy. Dopiero gdy zacząłem korzystać z  Gnome w Debianie problem jakby ustał więc o nim zapomniałem, jednak teraz siedzę na KDE Neon i co dziwne dźwięk np. na youtube mam ok ale już w VLC player czy SMplayer jest za cicho. Więc generalnie nie jest to chyba problem ze sterownikiem lecz z jakimiś ustawieniami bądź kodekami. Suwaki w alsamixer nic nie zmieniają. Próbowałem też dodać kod mojej karty do konfiguracji pulseaudio - rowniez bez zmian.
 Model - ALC269 Realtek

 

Drugi problem jest trywialny - klawisze funkcyjne i zmniejszenie jasności działa, ale wydaje mi się, że minimalny jej poziom jest nadal zbyt jasny. Da się to jakoś skonfigurować w normalny i elegancki sposób?

Głośność. Poszukaj w KMix opcji podobnej jak na załączonym obrazku:

 

Jasność. To laptop czy osobny monitor, a jeśli monitor to jaki?

zrzut ekranu5.png

Hej, co do głośności to już sobie poradziłem. W Plasma 5.8, jak się kliknie w aplet głośności to tam jest podział na urządzenia i programy, wystarczyło podgłośnić VLC i gra i buczy jak trzeba.

 

Co do troszeczkę zbyt dużej jasności to mam nieszczęsną kartę Intel i915 ale chyba dam rade trochę to poprawić dzięki temu artykułowi:

https://wiki.archlinux.org/index.php/backlight.

Popróbuje poustawiać to software-owo jak się da.

 

Ogólnie nie ma tragedii bo regulacja jasności mi działa tyle, że ten poziom minimalny i tak jest zbyt jasny, jaśniejszy niż w Windows.

Jakby ktoś miał jakieś lepsze rozwiązanie co do tej karty to chętnie się zapoznam :wink:

Rozwiązanie dla xorga.

Zerknij tutaj http://forum.fluxboxpl.org/viewtopic.php?id=963

Generalnie Ciebie nie interesuje nic więcej ponad skrypt, którego funkcje będziesz musiał sobie podpiąć np. pod xbindkeys( nie pod klawisze wykorzystywane przez Fluxboxa), oraz końcówka dotycząca xorg.conf o ile korzystasz z xorga.

 

Pozdrawiam,

nUmer