Odwoładnie do innych komórek w arkuszu google

Witam

Bardzo proszę o pilną pomoc

Mam w arkuszu kalkulacyjnym google

Arkusz1

Arkusz2

W Arkusz2 mam odwołania do wybranych komórek z Arkusz1 =Arkusz1!B2

Wszystko działa lecz jeśli dodam wiersz na górze w Arkusz1 to w Arkusz2 zmienia mi się automatycznie na =Arkusz1!B3

Chciałbym aby ta “2” była stała

=Arkusz2!A$1

Dziękuje bardzo, działa

Oszczędziłeś mi kilka godzin wypełniania rubryk :slight_smile:

Dodane 05.03.2012 (Pn) 10:55

Pośpieszyłem się z odpowiedzią

Niestety jak dodaję wiersz na samej górze to =Arkusz1!B2 zmienia się na =Arkusz1!B3

Chyba nie zrozumiałeś odpowiedzi @kamil_w

=Arkusz1!B$2

kluczowy jest znak dolara “$” przed numerem wiersza, jeśli go użyjesz to nie ma prawa zmienić się to odwołanie. No chyba ze nie rozumiemy twojego problemu.

Rozumiem was, myślę, że wy również rozumiecie

Jednak naprawdę odwołanie się zmienia

W arkuszu2 w jednej komórce wpisałem =Arkusz1!$B2

Jak w arkuszu 1 dodaję na samej górze wiersz klikam na wiersz dwa i dodaję wiesz do góry wówczas wiersz 2 spada mi na 3 miejsce

Wówczas w arkuszu 2 zmienia się wpis na =Arkusz1!$B3

Z tego co piszesz wychodzi na to, że blokujesz wartość kolumny, a nie wiersza. Dolara masz w złym miejscu.

Ewentualnie zablokuj konkretną komórkę ($B$2)

@kamil_w

Dziękuje ale nie pomaga.To działa i w arkuszu 2 zmieniają się dane w zależności co wpisze się w tej komórce w arkuszu 1

Jednaj jeśli doda się na samej górze wiersz w arkuszu 1 to w arkuszu 2 zmienia się wpis np z =Arkusz1!A$2 na =Arkusz1!A$2

No to jest normalne zachowanie. Skoro odwołujesz się do konkretnej komórki na stałe i dodajesz nowy wiersz lub nową kolumnę, to dobrze, że odwołania do tej konkretnej komórki pozostają po dodaniu tego nowego wiersza. Gdyby tak się nie działo, to użytkownik musiałby za każdym razem kontrolować wszystkie odwołania na własną rękę, a przy większych arkuszach człowiek nie jest w stanie nad tym zapanować.

Może inaczej. Łatwiej by było (o ile to możliwe), gdybyś podesłał plik, który chcesz okiełznać i napisał, co chcesz osiągnąć.