Odzysk danych z dysku - granica


(XOR) #1

Witam,

 

Do którwgo momentu można odzyskać dane z dysku? Po usunięciu udanych z kosza dane nadal można odzyskać dopóki nie zostaną nadpisane. Zastanawiam się czy to prawda. Czy istnieje jakakolwiek mozliwość odzysku danych nadpisanych (zamzanych)?


(scripter1) #2

Tak, to prawda.

Pliki usunięte z kosza (lub przy użyciu skrótu Shift+Delete) lub podczas szybkiego formatowania nie są nadpisywane a jedynie to miejsce na dysku jest oznaczane jako puste i zostanie nadpisane dopiero wtedy gdy będzie potrzeba zapisać nowe dane w tym miejscu (kiedy dokładnie się to stanie nie da się przewidzieć).

Programy odzyskujące dane przeszukują dysk w poszukiwaniu sektorów tak oznaczonych i zmieniają ich oznaczenie na zajęte aby ich zawartość znów była dostępna, jeśli wszystkie sektory z których był zapisany określony plik są nienadpisane to jest on odzyskiwany jako kompletny a jeśli część z tych sektorów została już nadpisana to plik zostanie odzyskany jako uszkodzony i częściowo czytelny (zdarza się to czasem przy plikach tekstowych lub graficznych; bardziej złożone pliki jak np. binarne zwykle są już wtedy nieczytelne/nieprzydatne) lub w ogóle nie nie jest do odzyskania.

 

Owszem, istnieje taka możliwość ale tylko w laboratoriach zajmujących się tym.

W takich laboratoriach ta talerze dysku są poddawane dokładnemu badaniu i analizie układu namagnesowanych igiełek a potem odpowiednimi algorytmami próbuje się odtworzyć ich układ sprzed nadpisywania/zamazywania danych.

Ta metoda jest raczej skuteczna w przypadku słabo nadpisanych danych ale jest droga i opłacalna tylko w przypadku bardzo istotnych danych.

Metoda laboratoryjnego odzyskiwania też ma swoje ograniczenia i nie zawsze jest skuteczna.

Dane nadpisane kilkakrotnie są trudniejsze do odtworzenia, podobnie nadpisywanie losowymi wartościami zamiast samymi binarnymi zerami lub samymi jedynkami też znacznie utrudnia analizę (formatowanie pełne nadpisuje wszystko samymi zerami).

Podobno w amerykańskich instytucjach rządowych za standard trwałego usuwania danych jest przyjęte 3 krotne nadpisanie ich losowymi wartościami (niektóre programy potrafią kasując dany plik nadpisywać zawierające go sektory losowymi wartościami nawet 5 krotnie).


(mrFreeze) #3

CCleaner ma opcję nadpisania nawet 35 krotnie :slight_smile:


(Drobok) #4

Xp nie zapisywał 0 przy pełnym formacie, kwestia softu z którego korzystasz :wink:


(XOR) #5

A co jeśli dysk jest logicznie uszkodzony? Czy da się to odzyskać?


(Bowjan) #6

http://www.odzyskiwanie-danych.net/uszkodzenia_typy_logiczne.php


(XOR) #7

A jak należy rozumieć pojęcei “geometria dysku”? Czy to też odnosi sie do logicznej struktury rozmieszczenia danych?