Odzyskanie danych przez stację dokującą?

Witam,

 

Zaistniała taka sytuacja, iż padł mi dysk, Seagate 1TB 3 letni. Przyczyny dokładnie nie znam, 4-5 dni temu sprawdzałam na Deflagglerze i stan był “dobry”, Choć od miesiąca rzucał mi błędy CRC. W sobotę komputer strasznie się zacinał aż dysk zniknął z Mój komputer. W niedziele z podłączonym dyskiem komputer uruchamiał się z 10-15 minut, ale nadal nie było go widać, a po za tym nie można wykonać żadnych operacji, nawet na prawo kliku się zacinał. Dziś znów próbowałam włączyć z nim komputer, ale sytuacja się powtarza.  Zatem, chciałabym zapytać czy mogłabym odzyskać dane z tegoż dysku wkładając go w stację dokującą już przy uruchomionym systemie? Czy jednak bezpieczniejsze (ale czy możliwe?) będzie użycie stacji z funkcją “clone offline” bez udziału komputera?

 

Przyznam, iż juz od jakiegoś czasu chciałam kupić kieszeń, obudowę na dysk IDE i SATA, gdyż takowe posiadam, lecz leżą sobie w szufladzie, gdyż takie “żonglowanie” dyskami w obudowie nie jest przyjemne ani bezpieczne. Jednakże wyczytałam o stacjach dokujących, stwierdzając, iż to byłoby najlepsze rozwiązanie. Wtenczas niestety padł Seagate. Tak więc chciałam połączyć obie sprawy.

 

Tu przedstawiam stacje, które by mi odpowiadały cenowo i funkcjonalnie, wyglądowo już mniej, lecz wszystkiego mieć nie można. Zatem:

  • ma IDE, ma SATA, ma “clone offline”, jednakże chyba nie można tego użyć na dwóch SATA 3,5

http://allegro.pl/ap41-stacja-dokujaca-dyskow-sata-ata-ide-3-5-2-5-i4906665268.html

Ta sama, ale tańsza:

http://allegro.pl/494-stacja-dokujaca-dyskow-sata-ata-ide-3-5-2-5-i4859355122.html

  • samo SATA z “clone offline”

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=4902885387&ars_source=ars&ars_socket_id=16&ars_rule_id=91

  • to samo, jednakże, lepszy wygląd

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=4842938947&ars_source=ars&ars_socket_id=16&ars_rule_id=91

 

Jeśli chodzi o dysk, na którym miałabym zrobić kopię to też musiałabym kupić, np. ten:

http://allegro.pl/dysk-twardy-3-5-wd-re4-2tb-64mb-7200rpm-wd2003fyps-i4866677880.html

bo dużo i tanio, jednakże te dyski są normalnie po 600-700zł. Więc się zastanawiam. Mam jeszcze zewnętrzny dysk Toshiba 1TB 2,5" USB, jednakże nie wiem czy się nada.

 

Czekam na opinie o moim “planie” lub może jakieś inne sprawdzone rozwiązania, aby odzyskać dane z Seagete’a.

Na początek sprawdź, czy dysk jest w ogóle wykrywany prawidłowo przez BIOS. Jeśli tak - oraz zakładając że to jest dysk na którym znajduje się partycja z systemem operacyjnym - użyj jakiejś dystrybucji LiveCD Linuksa i sprawdź czy jest dostęp do tego dysku z jej poziomu. Jeśli obie odpowiedzi będą negatywne, to żadna stacja dokująca tu nic nie pomoże.

Dysk jest widoczny w BIOSie oraz nie ma na nim systemu, są tylko dane.

Skoro dysk jest widoczny w BIOS, to najpierw należy się dowiedzieć co mu przeszkadza w normalnej pracy pod systemem (może to np. tylko uszkodzona struktura partycji). Co zaś się tyczy wykorzystania opcji klonowania - to niestety nie liczyłbym na jakieś spektakularne sukcesy. To jest prosty mechanizm, który do prawidłowego działania potrzebuje dysku który poprawnie funkcjonuje. Może zacznij od sprawdzenia kabli połączeniowych i przepięcia dysku do innego portu SATA na płycie. Błędy CRC to zazwyczaj oznaka problemów z komunikacją lub elektroniką. Uruchom Crystal Disk Info i podaj co też on może powiedzieć o stanie tego dysku.

 

Co do samych stacji dokujących - to powiem tylko tyle: dyski IDE + SATA obsługuje jedynie model 494. Niestety w myśl hasła, że jak coś jest do wszystkiego - to jest do niczego, nie poleciłbym ci ani tej stacji dokującej ani AP41. Z y-3020 byłem nawet zadowolony, więc Y-3022 może być dobrym wyborem - jeśli porzucisz dyski z interfejsem IDE.

Poprzez wyłączenie i włączenie dysku w menadżerze urządzeń, system w pełni się uruchomił, bez zawieszania. W końcu możliwe jest wykonanie operacji mających na celu sprawdzenie dysku. Zatem: