Odzyskanie danych z dysku w sytuacji gdy system nie działa

Wstęp

Możemy zostać postawieni w sytuacji, gdy system na komputerze nie uruchamia się. Tymczasem na dysku przechowujemy ważne dane i mimo chwilowej awarii systemu chcielibyśmy je odzyskać. Niniejszy poradnik przedstawia metody, które pozwalają na wykonanie kopii zapasowej danych w takiej sytuacji.

Zanim zaczniemy

Każda metoda wiąże się z uruchomieniem komputera z płyty. W związku z tym wymagane jest odpowiednie ustawienie BIOS w ten sposób, żeby pierwszym urządzeniem rozruchowym był napęd CD/DVD, a nie dysk twardy. Jeżeli wszystko jest dobrze ustawione, to po włożeniu bootowalnej płyty do napędu i włączeniu komputera powinniśmy ujrzeć napis “dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD” (po ang. “press any key to boot from CD or DVD”). Wówczas naciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch na dysku CD/DVD. O to nam chodzi.

image_id: 4562

Jeżeli występują problemy z uruchomieniem komputera z płyty CD/DVD, należy przejrzeć informacje zamieszone na stronach: format-systemu-win7-t483156.html#p3045204 i http://www.vista.pl/porady/1270_instala … kroku.html

W wielu przypadkach ustawienia BIOS mogą być prawidłowe. Dlatego proponuję wybrać interesującą nas metodę i jeżeli będziemy mieli problemy z uruchomieniem komputera z płyty, to powrót do tej części.

Metoda pierwsza – środowisko Windows PE

Zacznę od moim zdaniem najprostszej metody, która jest dostępna dla posiadaczy systemów Windows Vista i Windows 7. W tym celu potrzebujemy nośnik instalacyjny tego systemu. Jeżeli na dysku posiadamy zainstalowany na przykład Windows XP, to również możemy użyć płyty Windows Vista albo Windows 7 w celu skorzystania z niniejszego sposobu. Od strony technicznej nie ma różnicy.

  • [*:3ocpewe4]Uruchamiamy komputer z płyty Windows Vista albo Windows 7. Rozpocznie się ładowanie plików.
    image_id: 4563