Odzyskanie danych z płyty DVD-RW firmy Esperanza

Witam!

Chciałbym zapytać o przyczynę zjawiska, które ostatnio zaobserwowałem.

Otóż przed pięcioma laty nagrałem płytę z danymi (pojedynczy plik w formacie mpg). Był to jeden z kilkunastu tego typu nośników nagranych w tamtym czasie. Jednak próba odczytania danych po latach w przypadku tej jednej płyty zawiodła. W systemie Windows objawiało się to brakiem możliwości wglądu do zawartości płyty oraz nonsensowną ikoną „CD Audio”.

Próby przeprowadzałem na rożnych komputerach i różnych systemach (oprócz Windows na Linux Mandriva). Wygląd płyty nie wskazywał na uszkodzenie mechaniczne ani znane mi z innych sytuacji objawy utlenienia. Postanowiłem z ciekawości dokonać pewnego eksperymentu.

Otóż ignorując fakt, że płyty nie mogę odczytać, postanowiłem wykonać jej kopię. Pierwsza próba na Linuksie i programie K3B nic nie dała, ale druga na Ashampoo Burning Studio 6 w Windows XP ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu pozwoliła na skopiowanie feralnej płyty i kopia nadaje się już do czytania.

Pytanie brzmi: dlaczego odzyskanie dostępu do danych stało się możliwe poprzez operację kopiowania płyty?

Czy stało się tak z powodów leżących po stronie programu do kopiowania czy też może przyczyna tkwi po stronie sprzętowej (napęd LG nie sprawdził się jako czytnik, ale funkcja kopiowania pozwoliła na odzyskanie danych)?

Pozdrawiam.

Płyty tej marki raczej nie należą do jakościowo dobrych, mam trochę tych płytek i żadna pod Win nie działa :cry:

Dzięki za informację, spróbuję twojego sposobu.