Odzyskanie danych z zaszyfrowanego dysku

Witam,

Mam partycję na dysku (200gb) z zaszyfrowanymi danymi(zaszyfrowana z poziomu Win8). Niestety Win i Linux padły(bawiłem się dyskami :frowning: . Teraz sytuacja wygląda tak: na dysku jest zaszyfrowana partycja, reszta przestrzeni dyskowej nie jest zagospodarowana(sformatowana). Problem polega na tym, że nie mogę zainstalować żadnego systemu(płytka z Windą nie może się załadować, Linux działa w wersji live z usb jednak przy próbie instalacji pojawia się problem z instalacją grub-a). Prawdopodobnie problemem jest zaszyfrowana partycja. Muszę wyciągnąć z niej ważne dane. Jak to zeobić z pozycji linuxa w trybie live(z dowolnej dystrybucji, mogę pobrać; aktualnie mam Debiana na usb)?

Z góry dzięki za Waszą pomoc,

Pozdrawiam.

Pierwsza i najważniejsza rzecz, nie rób nic na tym dysku, tj. nie instaluj żadnego systemu, nie zapisuj danych itp. odzyskanie danych z zaszyfrowanego dysku może być niemożliwe, szczególnie w warunkach domowych, a nadpisanie danych stanowczo to utrudni. Druga sprawa, czym zaszyfrowany był dysk?

Dysk był zasprogramem programem truecrypt

*zaszyfrowany

[Edit] zaszyfrowanej partycji nie ruszałem, dysk wygląda tak: 200gb = zaszyfrowana partycja, 300gb = wolna przestrzeń

Pierwsza kwestia: czy masz kopię zapasową klucza szyfrującego ? (jeśli nie - to dalsze rozważania można sprowadzić do skierowania cię do specjalistycznej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych)

Jesli posiadasz kopię zapasową klucza szyfrującego, i znasz hasło, warto spróbować z poziomu systemu który możesz uruchomić, wystartować TC i w opcjach wskazać partycję do której się chcesz dostać, wybierając opcję “Mount Without Pre-Boot Authentication”. Przy odrobinie szczęścia wolumin zostanie podmontowany jak zwykły kontener zaszyfrowany i będziesz w stanie skopiować ważne dla ciebie dane.

Klucz znam. Czyli z live usb odpalam linuxa, instaluję TC i standardowo montuję dysk podając klucz?

Tak bym się do tego zabrał, bo to akurat jest opcja najmniej inwazyjna, i dająca natychmiastową odpowiedź czy dane da się odratować bez ponoszenia kosztów.

Ok, wieczorem będę w domu to tak właśnie zrobię. Na razie dzięki, odezwę się wieczorem.

Więc: uruchomiłem live Debiana, zainstalowałem TC i… odzyskałem dane :slight_smile:

Dzięki wielkie za pomoc!

Temat do zamknięcia.

[Edit]

Dane są bezpieczne, jednak pozostał jeszcze jeden problem: błąd podczas instalacji grub-a. W trakcie instalacji, instalator chse się połączyć z siecią, jednak nie wykrywa on mojej karty sieciowej tp-link wn722n. Po instalacji pojawia soę pytanie czy chcę pobrać dodatkowe pakiety z serwera(daję nie, gdyż nie mam internetu). Następnie instaluje się grub i… błąd. Ok, gdy przez terminal chcę zainstalować gruba (apt-get install grub-pc) dostaję kilka komunikatów o braku połączenia z serwerem. Wiecie może czy problem z grubem spowodowany jest brakiem dostępu do sieci?