Odzyskanie dok.z pulpitu instalując drugi system


(fiero) #1

Witam.

Znajomemu wysypał się system (podczas uruchamiania wyskakuje błąd że nie można załadować plików), oczywiście wszystkie dokumenty ma na pulpicie bez kopii zapasowych. Najprościej byłoby uruchomić jakiś system liva z pendriva i zrzucić te dane gdzieś. Niestety jest to osoba dla której coś takiego to czysta magia ale umie zainstalować sama windowsa.

Teraz pytanie:

Czy jeśli zainstaluje system na tej samej partycji obok już istniejącego to czy będzie możliwość z poziomu nowego windowsa wejść na pulpit starego sytemu ?

System zainstalowany i do zainstalowania to Win XP.

Pozdrawiam.


(Conclusion) #2

nie musi nawet instalować nowego systemu na komputerze !

bardzo mały Puppy Linux instalujemy na USB , podłączamy do komputera - jak to zrobić ? wystarczy wklikać w Google - jak zainstalować puppy linux na USB -

Po wystartowaniu linuxa z USB w dolnym prawym rogu na pulpicie pokażą się ikony USB , wybieramy ta z napisem Unmont USB - i w ten sposób wszystko co na dysku komputera będzie można przetransportować na USB lub wydrukować nawet jeśli system windows jest po prostu kaput :slight_smile: i wcale nie można go uruchomić

Tutaj opis - Filmowy - [wystarczy śledzić krok po kroku tak pokazana instalacja nie sprawi problemu nikomu :slight_smile:] instrukcja jak zainstalować puppy linux na USB oraz jak odzyskiwać dokumenty za pomocą linuxa z USB

a tutaj więcej materiałów filmowych jak instalować itp.http://www.youtube.com/results?search_q … SMpPeHAYq0


(falcon89) #3

Widzę małą sprzeczność (jeśli na tej samej partycji to nie obok).

Niech spróbuj uruchomić system w trybie awaryjnym lub niech wykona instalację nakładkową (instrukcja)


(Pz7) #4

każdą dystrybucją linuxa typu live. rzecz jest prosta do zrobienia. bez strachu.

potrzebny niewielki pendrive lub płyta cd (ja używam pena, jest to bardziej uniwersalne) i drugi komp do utworzenia narzędzia.

do pobrania dwa zbiory. jeden to program do załadowania iso na pena (np. rufus, zobacz http://rufus.akeo.ie/, ale inne na stronie pendrivelinux). malutki, samoobjaśniający się.

jakaś dystrybucja linuxowa. proponuję puppiego (slacko 5.6, wpisz w przeglądarce i znajdź, iso jest dosyć małe). w gruncie rzeczy może być dowolna dystybucja live. ale iso ubuntu jest już wielokrotnie większe i czas ściągania dłuższy.

nagrywasz iso na pena, potem startujesz tamten drugi komputer z pena (albo zmieniasz w biosie odpowiednio, albo jest już sekwencja umożliwiająca bootowanie z innego urządzenia, włączana np f2, f12 itp - w różnych biosach jest różnie).

chwilę trwa. puppy ma tę zaletę, że od razu montuje wszystkie dyski, partycje widoczne w systemie (masz ikonki na dole). klikasz, otwierasz (np. dysk c (- w linuxie jest inne nazewnictwo i będzie to najprawdopodobniej sda1), dokumenty i ustawienia, pulpit - sam wiesz, gdzie to jest). i koniec.

dobrze jest mieć zawsze w pogotowiu taki system ratunkowy.

a windowsy można naprawić. potrzebna jest płyta. odpalasz, opcja R.

powodzenia.


(fiero) #5

Dzięki wielkie za pomoc i rady.

Jutro znajomy będzie działać z systemem na pendrivie.

Pozdrawiam.