Odzyskanie konfiguracji systemu, problem po chkdsk

Pojawił mi się problem w systemie, uruchomił się checkdisk na starcie z jakimiś dziwnymi znakami (kwadraciki). Zauważyłem, że dysk nie pracuje, zrobiłem restart i zaczął się problem - nie można było odczytać dysku. Uruchomiłem na nowo checkdiska z parametrem “/r” - naprawił dysk, ale z kolei windows nie dal sie uruchomic, brak jakiegos pliku.

Nadinstalowalem winde, ale jest to zupelnie goly system. Nie mam dostepow do starych katalogow, nie moge skopiowac danych - pojawiaja sie jako puste pliki po 0KB i nie mozna ich otworzyc. Po zajmowanym miejscu na dysku widze, ze te dane wciaz tam są.

Pytanie: Jak mozna odzyskac te dane z katalogów? Jak przywrócić dawną konfigurację systemu i nie bawić się w instalowanie sterów/ustawien na nowo? Juz w ostatczenosci najbardziej zalezy mi na odzyskaniu tych plikow, ktore byly po folderach. Jest taka opcja?

Pośpiech czasem szkodzi… na dysku zrobił się błąd, skoro program naprawiający go nie dał rady to restart i ponownie przepuszczenie programu który raz nie podołał pogorszyło problem… , nainstalownie nowej kopii systemu na tę starą ponownie pogorszyło sprawę,

Nie masz dostępu do katalogów bo zapewne Windows przekształcił uszkodzone katalogi do plików, tak samo jak uszkodzone sektory dysku i tak dalej… To że na dysku jest mniej miejsca nie oznacza że dane tam są, może miejsce zajmują uszkodzone obszary dysku i faktyczna ilość dysku jest mniejsza czyli zamiast 13 z 30 pokazuje Ci 12 z 15…

Po opisie tego co zrobiłeś sądzę że domowym sposobem odzyskasz śmieci a nie dane… fakt iż dysk nie pracował może wskazywać na jego fizyczne uszkodzenie, są firmy które odzyskują dane ale są raczej kosztowne…

Należy wyłączyć proste udostępnianie plików, a następnie przejąć folder na własność:

Mój komputer>>Narzędzia>>Opcje folderów>>Widok>>Ustawienia zaawansowane>>wyczyścić pole wyboru Użyj prostego udostępniania plików (zalecane)>>OK.

1.Kliknij PPM na folder, który chcesz przejąć na własność >> Właściwości.

2.Kliknij kartę Zabezpieczenia, a następnie kliknij przycisk OK w oknie komunikatu Zabezpieczenia (jeśli się pojawi).

3.Kliknij przycisk Zaawansowane, a następnie kliknij kartę Właściciel.

4.Na liście Nazwa kliknij własną nazwę użytkownika, nazwę Administrator, jeśli zalogowano się jako Administrator, lub kliknij grupę Administratorzy.

Jeśli chcesz przejąć na własność zawartość folderu, kliknij, aby zaznaczyć pole wyboru Zamień właściciela dla podkontenerów i obiektów.

5.Kliknij przycisk OK.

Jeżeli masz XP Home należy to zrobić w trybie awaryjnym.

:slight_smile: