Odzyskanie oryginalnego systemu od producenta laptopa


(Chillout) #1

Laptop dziewczyny był zawirusowany. Spróbowałem odzyskać system przez partycje recovery. Niestety skończyło się to czarnym ekranem i komunikatem: BootMgr is Missing. Dało się tylko zainstalować Linuksa. Windows xp przy instalacji nie widzi dysku twardego. Dziewczyna uparła się na vistę. Laptop jest po gwarancji. I tutaj pytanie: Czy jeszcze producent jest zobowiązany dostarczyć jej oryginalny nośnik?


(fiesta) #2

Zobowiązany to nie jest, ale jak napiszesz do nich, to w większości przypadków nie będą sprawiać problemów i za opłatą (niektórzy nawet bezpłatnie) wyślą Ci nośnik z systemem.


(Wojteko10) #3

Jaki był pierwotnie system ? Windows XP czy Windows?

Jakiej firmy jest laptop? Możesz ściągnąć tego samego Windowsa, i wpisać swoja licencję i będzie w 100% legalnie, albo pożyczyć płytkę od znajomych ;-D


(Erufenrito) #4

No ja się nie dziwię, że XP nie widzi dysku bo linux przecież ma inny system plików niż FAT czy NTFS z którego korzysta Windows :stuck_out_tongue:


(Porchekarera) #5

Na stronie producenta będziesz miał sterowniki sata czy coś w ten teges. Pobierasz odpowiednie, następnie integrujesz je z XP-kiem poprzez nLite.

Ew. w biosie była pewna opcja dotycząca dysku, dzięki czemu zainstalujesz XP.


(Chillout) #6

Źle poukładałem moją wypowiedź.

System dostarczony z laptopem to vista. I dziewczyna chce vistę bo przyzwyczaiła się. Niestety podczas próby odzyskania systemu wywaliło błąd jak napisałem wcześniej. W poniedziałek zadzwoni się do HP w takim razie.


(fiesta) #7

Skoro to HP to mam dla Ciebie dobre wiadomości: to jeden z nielicznych producentów którzy wysyłają nośniki za darmo.

Tyle że przed instalacją systemu musisz zmienić format partycji systemowej na NTFS.


(Chillout) #8

W jaki sposób najlepiej zmienić ten format? Krok po kroku


(Erufenrito) #9

Np za pomocą Partition Magic, Acronis Disk Director Suite i podobnymi narzędziami.

Możesz też poszukać Hiren's Boot CD - tam masz kilka programów do zarządzania dyskami - oczywiście wypalasz wymienione na płycie jako bootowalna i uruchamiasz z płyty :stuck_out_tongue:


(Chillout) #10

Też tak myślałem :stuck_out_tongue:

Dzięki za informacje.