Odzyskanie partycji po linuxie / bad sektory na dysku

Witam,

Potrzebuje pomocy w odzyskaniu partycji. Sytuacja wygląda tak, że jakiś czas zainstalowałem sobie linuxa na jednej partycji. Potrzebowałem ostatnio trochę miejsca więc postanowiłem usunąć linuxa. Spróbowałem zrobić to w Zarządzanie Komputerem–>Zarządzanie dyskami jednak tu pojawił się problem. Partycja została usunięta, lecz nie ta co chciałem :confused: na szczęście nie straciłem nic ważnego. Teraz narzędzia administracyjne wyświetlają mi takie ustawienie dysków:

DYSK 1: C: 37 GB / J: 37 GB

DYSK 2: 8 MB(nie przypisane), E: 51 GB / F: 48 GB / 50 GB wolne miejsce

próbowałem stworzyć nowy dysk logiczny na tym “wolnym miejscu”, jednak po ustawieniu parametrów (pojemność, litera, NTFS, normalne formatowanie,) pojawia się komukat:

"Menedżer dysków logicznych:

Pojawił się nieoczekiwany błąd. Więcej informacjo o błędzie możesz sprawdzić w dzienniku zdarzeń systemowych. Zamknij konsolę Zarządzanie dyskami, a następnie ponownie uruchom Zarządzanie dyskami lub ponownie uruchom komputer"

po kilku takich próbach zainstalowałem Partition Magic 8.0, który przy włączaniu wyświetla mi komunikat o błędach na partycjach i czy chce to naprawić a następnie pokazuje mi takie zestawienie dysków:

DYSK 1: C: 37 GB / J: 37 GB

DYSK 2: 150 GB BAD

czy mogę liczyć na Waszą pomoc?

pozdrawiam

andrzej654

Włóż płytę z linuksem, którego instalowałeś. Uruchom system w trybie live-cd, uruchom GParted, sformatuj to “niewidziane” miejsce na NTFS, potem łącz, dziel albo cokolwiek innego. Najpierw tylko przeprowadź defragmentację wszystkich dysków z poziomu Windowsa, inaczej możesz uwalić system albo stracić inne dane.

a znacie może jakiś dobry i szybki program do defragmentacji, bo standardowa defragmentacji z windowsa potrwa chyba z 200 lat?

Skorzystaj z tego:

http://www.dobreprogramy.pl/Auslogics-D … 13271.html .

ok, dzięki

jak tylko skończę to napiszę jak poszło

Po mojemu te błąd w zarządzaniu dyskami i PM, to jest wina bad sektorów lub błędów w systemie plików. Uruchom wiersz poleceń i wpisz chkdsk /f, wyraź zgodę na zaplanowanie zadania na następny rozruch i uruchom ponownie komputer. Po zakończeniu skanowania, pobierz hd tune, przejdź do zakładki error scan i wykonaj skanowanie z odznaczonym kwadracikiem quick scan. Jeżeli będą czerwone kwardaciki, to masz bad sektory w związku z czym będziesz musiał zrobić zerowanie dysku+remap po czym podzielić dysk od nowa na partycje i zainstalować na nowo system. Tutaj masz poradnik do mhdd, którym możesz zrobić remap i wyzerować dysk: http://helpc.eu/mhdd-t4463.html. Przy okazji wyjdzue to dyskowi na dobre, bo mało tego, że bad sektor/sektory zostanie relokowany/relokowane to jeszcze po zerowaniu zwiększy się prędkość odczytu danych z sektorów co przełoży się na szybszy dostęp do danych.

Witam ponownie

zrobiłem chkdsk a później sprawdziłem dyski hd tune’em. rzeczywiście wykrył mi trzy bad sektory, jednak na pierwszym dysku a nie na tym na którym był problem z partycją.

w międzyczasie zrobiłem format dysku c: i przeinstalowałem windowsa.

tak się zastanawiam czy nie ma jakiegoś innego sposoby na przelokowanie tych bad sektorów, bo kolejna sesja formatowania i instalowania wszystkich programów jakoś mnie przeraża?

i jeszcze jedna rzecz. link do mhdd na stronie: http://helpc.eu/mhdd-t4463.html wydaje się być martwy.