Odzyskanie partycji

(system) #1

Witam

pokusiłem się o zainstalowanie ubuntu. Posiadam dysk seagate baracuda 80 gb. Normalnie miałem na nim dwie partycje NTFS. Sformatowałem jedną, a na tej drugiej były ważne dane. Na tej co sformatowałem chciałem postawić linuxa (ta druga miała pozostać NTFS i miałem normalnie jej używać spod windowsa), więc w trakcie instalacji ubuntu na miejsce tej partycji co ją sformatowałem zrobiłem dwie; ext3 i swap. Linux chodzi pięknie, ale coś się porobiło i mi te dwie partycje czyli ext3 i swap zrobiło na miejscu tej co były ważne dane a pozostała ta NTFS co ją chciałem wywalić w trakcie tego partycjonowania.

Teraz sprawa wygląda tak, że chciałbym odzyskać tą partycje (chrzanić już linuksa, chcę tylko te dane odzyskać a było tam tego sporo bo ponad 30 gb).

Głupi byłem, że backupu nie zrobiłem ale cóż człowiek uczy się na błędach tylko że teraz ja ten błąd chciałbym naprawić :frowning:

(Roomunho) #2

ciężka sprawa. z tego co mówisz to "ważne dane" zostały już nadpisane przez pliki ubuntu, także odzyskanie może się nawet nie udać lub udać tylko częściowo. i nawet nie wiem co Ci poradzić, bo soft do odzyskiwania danych jaki znam pracuje tylko na partycjach fat/ntfs. musiałbyś usunąć partycje linuxowe, i założyć w ich miejsce taką jaka była i wtedy próbować odzyskiwać to co się nie nadpisało. ale według mnie raczej marna sprawa. nie rób tak jak pisałem, poczekaj na jakieś inne odpowiedzi, moja rada to ostateczność

(Hashi) #3

Spróbuj przejechać dysk:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... toRec+6.10

(Obiema aplikacjami tesdisk+photorec)

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... ild+127467

(system) #4

w testdisk niby wykrywa jakąś starą ntfs po tym jak wziąłem dokładniejsze szukanie ale nie chce coś działać bo pisze że nie zaznaczono partycji -_- a w photorec w ogóle nie wykrywa, tylko same swap i ext3 no i ten ntfs sformatowany. Chyba coś mi się zdaje, że będę musiał się pogodzić ze stratą :frowning:

(Hashi) #5

Spróbuj wejść na partycje pod testdiskiem [klawisz "P"]. Da się?

Spróbuj R-Studio, do odzyskiwania danych z partycji linuxowych. Choć wątpie czy po zmianie systemu plików coś się da domowym sposobem uratować.

viewtopic.php?f=2&t=260017

(system) #6

niestety Hashi , masz rację, domowym sposobem tego się nie da odratować. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie się moim problemem, jednak nie da rady tego odzyskać

(Hashi) #7

W Windows na końcu każdej partycji (w ostatnim sektorze danej partycji) jest kopia boot sectora i MFT mirrror także z odnalezieniem partycji nie powinno być problemu. Gorzej z konwersją na ext3.

Możesz dla pewności przelecieć dysk:

http://www.active-undelete.com/

Jestem ciekaw rezultatów.

(system) #8

dziwne... bardzo dziwne. Podczas skanowania przy 28% dysk zaczął "nerwowo" chodzić i się komp zawiesił -_-

(Hashi) #9

Może konflikt systemu plików. Nadal masz partycje linuxową? Choć rzeczywiście to dziwne.

(system) #10

Nie mam już lunuxa. Zrobiłem z całego dysku dwie partycje -tak jak wcześniej. (obie ntfs). Jednak co jeszcze dziwniejsze zaniosłem dysk do kumpla i u niego cały dysk spokojnie przeskanowało, jednak bez zadowalających rezultatów : (

(Hashi) #11

Jeśli Low Level scan nic nie znalazł to domowym sposobem nie odzyskacz raczej nic (tak szybko zeskanował Ci dysk?). Skan całej powierzchni dysku (80h).

(system) #12

no jakoś tak szybko poszło :slight_smile: pół godziny się skanowało. A dodam jeszcze znalazło tylko jeden dokument txt ;/