Odzyskanie Windowsa

Witam. Mam następujący problem: wczoraj zainstalowałam Ubuntu 8.04 na nowej partycji(chodzilo mi o mozliwość wyboru systemu przy starcie). Nie wiem czemu skasowalo mi Windowsa. Moje pytanie jest nastepujące-czy w obecnej sytuacji jest mozliwość odzyskania Windowsa(wraz z danymi lub bez nich) oraz zatrzymania Ubuntu? Pozdrawiam.

Nie sądzę, żeby udało się przywrócić Windowsa w całości (w sensie, żeby dało się go uruchamiać)- będziesz raczej musiała sobie go niestety przeinstalować… Jedyne, na co możesz liczyć, to odzyskanie części lub całości danych, jakie tam miałaś. Możesz spróbować SystemRescueCd - inne narzędzia do odzyskiwania (spod Windowsa) z tego co wiem, są płatne, więc raczej odpadają. I na przyszłość radzę uważać przy instalacji albo zrobić to z pomocą znajomego, który się na tym zna, albo ewentualnie instalować na osobnym dysku. :wink:

EDIT: Jesteś pewna, że skasowało? Po czym to wnioskujesz?

Wydaje mi się że Windows został skasowany gdyż kupiłam laptopa z Vistą, po wciśnięciu F11 raz zrobiłam “System Recorvery”. Teraz po wciśnięciu nic mi nie wsyskakuje, tylko otwiera się Ubuntu. Tak więc używam teraz Ubuntu. Przyznaje że zależy mi na kulku zdjęciach i filmach które miałam na Viście. Czy da sie to odzyskać z “poziomu” Ubuntu? :frowning:

Możesz naprawić master boot record Windowsa lub ponownie zainstalować GRUB’a. W pierwszym przypadku GRUB zostanie podmieniony na domyślny loader Windowsa, a w drugim przypadku może pomóc lub nie… Mimo wszystko standardowa instalacja GRUB’a powinna bezproblemowo dodać zainstalowanego Windowsa do wyboru.

Sprawdź czy partycja, na której były (albo są) zdjęcia istnieje. Jeśli tak, powinno dać się je skopiować, jeśli nie to trzeba użyć specjalnego oprogramowania, jednak jeśli Ubuntu nadpisał te partycje to fotki i filmy przepadły.

Możesz przecież wejść do partycji windowsowych z poziomu ubuntu. U góry masz pasek a na nim Miejsca,jak do klikniesz to powinny pokazać ci się partycje mniej-więcej na środku. Jeżeli ich tam nie będzie to rzeczywiście ie usunełaś lub zepsułaś schemat partycji podczas instalacji ubuntu.

marius142 , niestety mam tylko “Komputer” a w środku system plików i napęd dvd :frowning:

fra234 , niestety nie ma :frowning:

Gardner ,nie chcę marudzić,ale czy mógłbyś napisać jak to zrobić?

W akcie desperacji wpisałam w “wyszukiwanie plików”-windows, wyswietliło mi 229 plików,w tym xml,obrazy png itp., lecz domyślam się że to raczej nie dotyczy mojego problemu.

Jeżeli tam nie ma partycji to na pewno je zepsułaś.Jest szansa na odzyskanie danych ale to jest wyższa szkoła jazdy i bardzo czasochłonna.Są specjalne programy do odzyskiwania danych nawet z formatowanego dysku. Miałem kiedyś ten sam problem i udało mi się odzyskać większość danych.

Wloz plyte LiveCD i uruchom Gparted (jest napewno na Live cd)

A potem nam powiedz jakie partycje widzisz? Pozdrawiam