Odzyskanie z uszkodzonych dysków ssd i hdd

W jaki sposób odzyskać dane np filmy czy zdjęcia z uszkodzonych dysków SSD lub HDD?

1 polubienie

Przy ssd dane mogą być nie do odzyskania ze względu na charakterystykę zapisu na tych dyskach, przy HDD jest z tym lepiej, o ile oczywiście dane nie zostały nadpisane. Do odzysku służą programy typu testdisk, recuva czy bardziej profesjonalne r-studio czy ontrack easyrecovery.

Z padniętego dysku SSD w “domowy” sposób programem do odzyskiwania danych raczej nic nie odzyskasz. Przynajmniej mnie się ta sztuka nie udała (kilka poległych SSD). Pozostaje raczej wizyta w specjalizowanym serwisie i słony cennik bez gwarancji sukcesu.
Do powyżej wymienionych programów dorzuciłbym jeszcze DMDE.

Ponieważ traktujesz pytanie rozrywkowo (pisząc w dziale Rozrywka), takaż odpowiedź
Istnieją dwie podstawowe metody:

 1. Bajkowa
 2. Realistyczna
  Ad 1
  a. Nauczysz się budowy i działania dysków (SSD i HDD). Nauczysz się systemów plików (a jest ich trochę). Nauczysz się zasad i metod odzyskiwania przy określonym oprogramowaniu.Zakupisz sprzęt specjalistyczny (od kilku tys. $ w górę) i nauczysz się go obsługiwać. I do dzieła.
  b. Zapytasz kogoś kto potrafi, a jemu się będzie chciało pomóc.
  Ad 2
  a. Serwis (taniej niż 1a)
  b. nakładanie rąk i silne pragnienie naprawy (dysku, choć można zacząć od siebie). Minusem jest możliwość naprawy rzeczy, których się nie chciało naprawiać.
  c.Gość z Torunia, nazwiska nie pomnę. ale coś z grzybów? Odzyskuje wszystko co zobaczył. (wielokrotnie drożej niż 1a)

Z HDD byłoby łatwiej odzyskać niż z SSD. Wyniak to z budowy obu dysków. Programem możesz spróbować, chociaż szansa powodzenia nie jest duża… Tutaj dopytaj: http://ctitele.net/odzyskiwanie-danych/ ale tak jak koleżka wyżej napisał, może być tak, że się nie uda i tyle.

Autor pytał o uszkodzony dysk. Jeśli SSD jest uszkodzony to paradoksalnie łatwiej z niego odzyskać dane, bo to “tylko” kwestia przylutowania kości pamięci - o ile to nie one są uszkodzone. W dysku HDD na odwrót - łatwiej odzyskać usunięte dane. Odzyskiwaniem z uszkodzonych dysków zajmują się firmy Data recovery lub osoby z odpowiednimi umiejętnościami.