Odzyskiwanie danych z partycji NTFS pod Ubuntu

Witam,

mam taki problem - przy próbie scalania partycji NTFS (Win7) zawiesił się komputer :confused: Po restarcie system się nie odpalał z powodu uszkodzenia Głównej Tabeli Plików. Próba naprawy TestDisk skończyła się niepowodzeniem, a ponadto usunął się bootloader i Windows w ogóle nie odpalał. Live CD Ubuntu 11 widziało partycje C i E, ale D (tej uszkodzonej nie). Obecnie zainstalowałem tego ubunciaka na E z nadzieją, że znajdę jakiś sposób na odzyskanie danych (chociaż część), ale nic. Może Wy macie pomysł jak to ugryźć?

Mam nadzieję, że ten artykuł Cię poratuje

http://www.ubucentrum.net/2008/08/odzys … buntu.html

Ten artykuł już widziałem i nic tam nie ma poza ogólnym opisem programu. A jak pisałem, próbowałem wcześniej go wykorzystać

Jeśli MFT jest całkowicie uszkodzone, to pozostaje odzyskiwanie po sygnaturach plików. Nie wiem jak pod Ubuntu, może The Sleuth Kit+Autopsy. A nie możesz odzyskiwać spod Windows z innego dysku?

Jeśli możesz pod Windows, to sprawdź to:

http://softdm.com/download.html - DMDE - zobacz czy nie zachowała się część MFT, może da się odzyskać.

http://www.dobreprogramy.pl/PC-Inspecto … 11565.html - nie jestem pewien, ale chyba odzyskuje po sygnaturach (freeware).

http://www.dobreprogramy.pl/RStudio,Pro … 13248.html - polecam, niestety płatny.

PS. Na przyszłość nie rób napraw typu TestDisk bez zrobienia wcześniej kopii binarnej. Jeśli nie ma MFT, to nie odzyskasz nazw plików i struktury folderów.

Widocznie źle próbowałeś, jest to świetne narzędzie.

sudo photorec

Teraz nie mogę zainstalować Windowsa. Przy wyborze partycji pojawia się komunikat “Setup was unable to create a new system partition or locate an existing system partition.” Usuwanie i tworzenie nowej nic nie dało. A na tej dotychczas był zainstalowany system. System jest legalny, ściągnięty z zasobów MSDNAA uczelni i nagrany na pendrive przy pomocy oficjalnego programu od MS. Mam jeszcze jedną partycję wolną (10GB), ale ona jest za mała, a scalić się nie chce bo pomiędzy nimi jest ta którą chcę odzyskać :frowning:

Ja w ogóle radzę w takich przypadkach podpinać dysk do innego komputera i odzyskiwać na innym. Takie kombinowanie jest ryzykowne. Jak masz dostęp do MSDNAA, to może da się ściągnąć WinXP, wejdzie na 10GB partycję i zostanie trochę miejsca na odzyskiwanie. Pod Linuksem za dużo nie odzyskiwałem danych, więc nie znam konkretnych narzędzi. Jak masz inny dysk, to narzędziem dd w Ubuntu możesz zrobić kopię binarną do pliku na innym dysku fizycznym i później odzyskiwać z kopii.

Trochę więcej info o test tutaj:

http://www.securitum.pl/baza-wiedzy/pub … ych-danych

Mi się udało odzyskać 99.9% danych z partycji NTFS - win nie bootował, podłączany do innego kompa z win też nie kicha.

Później się okazało że dysk jest fizycznie uszkodzony (bad sektory) akurat na MFT, kopia MFT też była niewidoczna (uszkodzona).

Testdisk był w stanie odzyskać mi najistotniejsze rzeczy w trybie “live”. Później kopia posektorowa dysku (ddrescue) i później podłączenie obrazu partycji do OS dało finalnie radę.