Odzyskiwanie hasła - Linux

Cześć

 

Dostałlem w spadku po poprzednim pracowniku komputer z systemem linux mint. Nie znam dokładnej wersji.

Komputer się uruchami i przechodzi do okna logowania. Nikt nie zna hasła i raczej niemożliwe jest uzyskanie go. Zależy mi natomiast na dostępię do danych tam zawartych, dlatego formatowanie nie wchodzi w grę.

Wiem, że tam jest jeszcze jakiś system operacyjny, ale nie pojawia się wybór, ktory uruchomić. ( to chyba grub…w linuxie czyli ten bootloader ?)

 

Prosiłbym o nakierowanie mnie na odpowiednie strony, które pomogą mi to jakoś sprawnie zrozumieć i krok po kroku wyjaśnią. Chyba, że ktoś tutaj jest w stanie jakoś udzielić mertytorycznej instrukcji do odzyskania tego hasła.

Jeżeli zależy Ci tylko na odzyskaniu danych to:

  1. odpal jakąś wersje live Linuksa (z płyty albo z napędu USB) i po podmontowaniu partycji (o ile odpalany system sam ich nie podmontuje) będziesz do tych danych miał dostęp.

  2. podłącz dysk do innego komputera, ale najlepiej z Linuksem, bo żeby spod Windowsa dostać sie do linuksowych partycji, trzeba trochę się nagimnastykować.

  3. tak jak w pkt. 1 - odpal jakiegoś live’a, zachrootuj się do systemu na dysku i zmień hasło.

 

Wybierz sobie opcję która najbardziej Ci odpowiada i wtedy szukaj informacji.

Tu masz ładną instrukcję jak resetować hasło (pierwszy wynik w Google) :arrow: http://blog.kowalsio.com/2013/03/17/resetowanie-hasla-roota-w-linuksie/ Szczerze to sam nie wiedziałem, że można tak szybko bez LiveCD resetować hasło :wink: Wyświetl sobie listę użytkowników systemu, bo graficzny menedżer logowania na roota nie pozwoli Ci się zalogować. Poza tym w Mint root domyślnie jest zablokowany. Listę użytkowników sprawdzisz chociażby poleceniem cat /etc/passwd albo ls /home.

Mnie też zaskoczyłeś bo sam robiłem to zawsze z LiveCD :wink:

 

@irresistible: do tego poradnika dodam tylko że na końcu po zmianie hasła dla root (polecenie “passwd”) wydaj kolejne polecenie “passwd użytkownik” - gdzie użytkownik to nazwa konta któremu chcesz zmienić hasło. Dzięki temu po resecie komputera od razu będziesz się mógł zalogować w sposób graficzny na konto poprzedniego właściciela systemu, bo na roota jak wspomniał roobal i tak się w łatwy sposób nie dostaniesz i ta zmiana w twoim przypadku niewiele daje :wink:

Jeżeli chodzi o nowsze dystrybucje, to nie dają one dostępu do cmdline GRUBA, więc  init=/bin/bash nie pomoże.

Pewnie masz na myśli dystrybucje z systemd? Akurat w Mint nic nie jest zablokowane i ten sposób działa. Właśnie sprawdzałem na VMce.

Przy okazji nagrałem filmik :wink:http://youtu.be/U7cFdkOuR-s