Witam.
Na forum często pojawiają się pytania dotyczące odzyskiwania skasowanych zdjęć z kart pamięci aparatów cyfrowych. Można to wykorzystać również do odzyskiwania danych z nośników przeznaczonych do innych urządzeń mobilnych np. telefonów komórkowych (może nie koniecznie tym programem, ale zasada działania jest taka sama).
Teoria
Dane, które są zapisywane na takich nośnikach (karty CF, xD, etc. http://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_pami%C4%99ci), mimo ich skasowania czy sformatowania, fizycznie znajdują się na nim w dalszym ciągu. Z plików tych, usuwany jest nagłówek, odpowiedzialny za ich “widoczność”. W sytuacji, gdy, po skasowaniu czy sformatowaniu NIE NADPISZEMY KARTY PONOWNIE - czyli, nie będziemy zapisywań nowych danych, istnieje duże prawdopodobieństwo ich odzyskania. Nawet w tej sytuacji, teoretycznie, jest możliwe ich odzyskanie, ale do tego potrzeba już specjalistycznego oprogramowania i zazwyczaj jest dość kosztowne.
Co potrzebujemy.
Na pewno czytnik kart http://pl.wikipedia.org/wiki/Czytnik_kart - nie są to drobie urządzenia. Można kupić czytnik obsługujący dany rodzaj kart, lub “kombajn”
Na pewno program do odzyskiwania danych http://www.dobreprogramy.pl/Odzyskiwani … ws,86.html
Praktyka.
Podłącz czytnik kart do komputera - jako, że są to urządzenia USB, nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania czy instalacji sterowników. Czytnik, jest rozpoznawany jako napęd przenośny lub dysk wymienny
Wkładamy kartę do odpowiedniego gniazda - w folderze Mój Komputer, pojawi się nowy dysk lub napęd. Tutaj NIKON D70S (K)
Instalujemy oprogramowanie - ja ze swej strony polecam Digital Image Recovery http://www.dobreprogramy.pl/Digital-Ima … 11446.html
Po uruchomieniu programu - możemy wybrać język programu.
Wskazujemy nasz czytnik pamięci – w naszym przykładzie K:
Wskazujemy ścieżkę docelową, gdzie, odzyskane zdjęcia mają zostać zapisane. Warto wcześniej utworzyć folder, gdyż menedżer w programie nie ma takiej możliwości.
W razie potrzemy możemy zdefiniować prefix pliku, pod jakim odzyskane zdjęcia mają być zapisywane – np. image 1, image 2
Ilość powtórzeń – ile razy karta ma być sczytana
Ilość sektorów… - powierzchnia nośnika jest podziela na sektory - podobnie na zwyczajnych dyskach hdd. Ja zostawiam wartość domyślną. Gdy nie jestem zadowolony z efektu lub mam dużo czasu to zmniejszam ilość sektorów do 1 - dzięki temu, skanowanie jest dokładniejsze.
Start
Do zakończenia odzyskiwania, możemy zająć się czymś przyjemnym.
W zależności od rozmiaru karty, odzyskiwanie może potrwać dość długo. Nie należy anulować operacji, gdyż nie ma możliwości wznowienia. Skan rozpocznie się wtedy od nowa.
Dopiero po odzyskaniu zdjęć, możemy skasować lub sformatować kartę. Zawsze robimy to w aparacie.
Czasami zamiast “pełnego” zdjęcia otrzymujemy plik, którego część jest szara lub ma dziwne artefakty. Jest to efekt uszkodzenia pliku, w sytuacji gdy zostało ono częściowo nadpisane. Niestety, nic nie poradzimy.
Czasem w odzyskanym folderze mamy pełną miniaturę zdjęcia (podgląd), a po otworzeniu sytuację, jak powyżej. Cześć pliku z zapisaną informacją o miniaturze została zachowana w całości, a część kodu zdjęcia - uszkodzona. Nic na to nie poradzisz.
Niektóre programy, uszkodzone zdjęcia zapisują pod rozszerzeniem *.exe, *.avi. Niestety, jest on bezużyteczny, zdjęcie należy spisać na straty.
UWAGA NA KONIEC:
Jeżeli straciliśmy dane czy to kasując czy to formatując kartę czy to w wyniku awarii aparatu (ostatnio odzyskiwałem zdjęcia z kart, z której “zniknęły zdjęcia” w sytuacji gdy zostało przerwane zasilanie) NIE WOLNO POD ŻADNYM POZOREM WYKONYWAć NA NIEJ żADNYCH CZYNNOśCI. Wyjąć, schować, nie używać.