Odzywkane miejsce po defragmentacji

(underface) #1

skąd aż tyle ze po defragmentacji dysku systemowego odzyskalem 5.6GB o tyle wiecej powiekszyl mi sie obszar wolnego miejsca na dysku

dlaczego az taka roznica

wie moze ktos

(Srebrny Wilk) #2

Defragmentacja nie zmienia zajętości dysku, tylko rozkład plików na nim.

Być może wykonałeś jakąś optymalizację składającą się m.in. z czyszczenia folderów z plikami tymczasowymi i zwieńczoną defragmentacją.

Twoje pytanie nie jest do końca jasne. Nie wiadomo, co faktycznie zrobiłeś i jakim programem?

(Poniaatowski) #3

Moim zdaniem działa to tak, że jeśli wgrywasz programy i pożniej połowe usuniesz, to w te miejsce wolne po programach nic się w nie nie wgrywa ( nowe programy ), i dalej instaluje się normalnie. Dlatego tamto wolne miejsce wykrywa jako zapełnione... Po defrag. pliki się tak ustawiają, żeby programy i system uruchamiał się szybciej i przesuwa niektóre pliki w to wolne miejsce... I dlatego mogło Ci się pokazać tyle wolnego miejsce.

(Srebrny Wilk) #4

Przecież usuwanie plików nie ma nic wspólnego z defragmentacją.

Natomiast przenoszenie plików z jednego miejsca na dysku w inne nie zmienia zajętości dysku.

Tyle samo ile zostanie zwolnione w jednym miejscu, zostanie zajęte w drugim.

(underface) #5

przed defragnemtacja mialem 11.2 GB wolnego miejsca a po def 16.8GB nic podcas tego zabiegu nie usowalem a uzylem defragmentora systemowego

(Lucyfer1991) #6

Też tak mam.. to jest normalna sytuacja po defragmentacji:) Poprostu pliki się układają, i jakby mniej zajmują miejsca.. bo bez defragmentacji pliki są rozrzucone po całym dysku i pokazuje znacznie mniej wolnego miejsca.

PS. Niestety nie wiem jak to wyjaśnić tak profesjonalnie :smiley:

(adpawl) #7

Może sprawa zwyczajnie rozbija się o wielkość klastra. :wink:

Proces defragmentacji polega przede wszystkim na na skonsolidowaniu danych, tak aby pozostało jak najmniej niedopełnionych klastrów.

Każdy bowiem niepełny klaster traktowany jest jako w pełni zajęty i nowe dane nie są już do niego dopisywane.

Im więc mniej niepełnych klastrów, tym mniej "straconego" miejsca.

A im kalstry większe, tym większa potencjalna "utrata" miejsca w przypadku niedopełnienia klastra.

(underface) #8

ale zeby az 5 gb;/

(Geralt Z Rivii666) #9

też tak na viscie miałem po defragu kilka gb więcej a nic nie usuwałem , raz mi 19 gb ''odzyskało'' do defragmentacji też minie to intrygowało do czasu instalacji xp