Odzywkane miejsce po defragmentacji

skąd aż tyle ze po defragmentacji dysku systemowego odzyskalem 5.6GB o tyle wiecej powiekszyl mi sie obszar wolnego miejsca na dysku

dlaczego az taka roznica

wie moze ktos

Defragmentacja nie zmienia zajętości dysku, tylko rozkład plików na nim.

Być może wykonałeś jakąś optymalizację składającą się m.in. z czyszczenia folderów z plikami tymczasowymi i zwieńczoną defragmentacją.

Twoje pytanie nie jest do końca jasne. Nie wiadomo, co faktycznie zrobiłeś i jakim programem?

Moim zdaniem działa to tak, że jeśli wgrywasz programy i pożniej połowe usuniesz, to w te miejsce wolne po programach nic się w nie nie wgrywa ( nowe programy ), i dalej instaluje się normalnie. Dlatego tamto wolne miejsce wykrywa jako zapełnione… Po defrag. pliki się tak ustawiają, żeby programy i system uruchamiał się szybciej i przesuwa niektóre pliki w to wolne miejsce… I dlatego mogło Ci się pokazać tyle wolnego miejsce.

Przecież usuwanie plików nie ma nic wspólnego z defragmentacją.

Natomiast przenoszenie plików z jednego miejsca na dysku w inne nie zmienia zajętości dysku.

Tyle samo ile zostanie zwolnione w jednym miejscu, zostanie zajęte w drugim.

przed defragnemtacja mialem 11.2 GB wolnego miejsca a po def 16.8GB nic podcas tego zabiegu nie usowalem a uzylem defragmentora systemowego

Też tak mam… to jest normalna sytuacja po defragmentacji:) Poprostu pliki się układają, i jakby mniej zajmują miejsca… bo bez defragmentacji pliki są rozrzucone po całym dysku i pokazuje znacznie mniej wolnego miejsca.

PS. Niestety nie wiem jak to wyjaśnić tak profesjonalnie :smiley:

Może sprawa zwyczajnie rozbija się o wielkość klastra. :wink:

Proces defragmentacji polega przede wszystkim na na skonsolidowaniu danych, tak aby pozostało jak najmniej niedopełnionych klastrów.

Każdy bowiem niepełny klaster traktowany jest jako w pełni zajęty i nowe dane nie są już do niego dopisywane.

Im więc mniej niepełnych klastrów, tym mniej “straconego” miejsca.

A im kalstry większe, tym większa potencjalna “utrata” miejsca w przypadku niedopełnienia klastra.

ale zeby az 5 gb;/

też tak na viscie miałem po defragu kilka gb więcej a nic nie usuwałem , raz mi 19 gb ‘‘odzyskało’’ do defragmentacji też minie to intrygowało do czasu instalacji xp