[OEM] HOME PREMIUM czy PROFESSIONAL?

Witam! Mam kilka pytań odnośnie najnowszej windy.

Teraz obecnie używam WINDOWS 7 ULTIMATE RC : ) Jestem bardzo zadowolony z tego systemu, lecz chciałbym kupić “pełniaka”. Teraz pytania:

  1. Co lepsze Home Premium czy Professional ? Chodzi mi oto jakbym chciał odpalić jakiś starszy program itp. Wiem, że PRO ma wirtualnego XP, a jak to się ma do HP ? Czy tam da radę jakoś odpalać starsze programy itp. ?

  2. Nie stać mnie na kupno wersji BOX, więc myślę o OEM, lecz słyszałem, że Micro$oft (;]) twierdzi, że OEM musi być preinstalowany na kupowanym urządzeniu :roll:

  3. Czy mogę kupić jedną kopię systemu i używać na 2 komputerach ? Tzn. brałbym wersję 64, choć desktop “nie potrzebuje” jej, lecz zależy mi na laptopie gdzie mam 4GB ramu itp. Na laptopie mam VISTĘ HP może dałoby się jakoś upgrade zrobić, żeby było taniej ?

Oto pytania :slight_smile: Proszę o odpowiedzi :]

  1. Nie możesz. Musisz zakupić w takim wypadku 2 licencje. Poza tym, nawet, jeśli miałbyś BOX, to niewiele Ci to pomoże, bo nie uprawnia ona do instalacji na więcej niż 1 stanowisku jednocześnie. Musiałbyś się zaopatrzyć w licencję wielostanowiskową.

  2. Z tym jest takie zamieszanie, że tak naprawdę nikt nic nie wie na dobrą sprawę, na DP chyba ta sprawa w newsach ucichła tymczasowo, bo od jakiegoś czasu nic specjalnego nie zauważyłem. Aczkolwiek nie jestem specem i może faktycznie ten OEM tak działa, ale jeśli faktycznie by tak było, to prawie wszystkie sprzedawane na Allegro.pl Windowsy 7 byłby w tym momencie nielegalne, a jakoś nikomu się nie spieszy do ich wywalenia stamtąd.

  3. Pewnikiem tak. Istnieje coś takiego jak Tryb zgodności, w którym to będziesz mógł uruchamiać programy starsze / niekompatybilne z Win7. Nie opłaca się moim zdaniem kupować Pro.

  1. Tryb zgodnośći nie = wirtualny system. Bardziej opłaca się Pro.

Jeżeli chcesz kupić wersję Professional dla trybu XP sprawdź czy twój procesor wspiera wirtualizację, choć tak naprawdę nie ma sensu za nią dopłacać. Home Premium w warunkach domowych w 100% wystarczy, chyba że naprawdę potrzebujesz kilku dodatkowych funkcji dostępnych w wersji Professional.

Wersja OEM kosztuje jakieś 400 złotych.

Ale że Ty posiadasz licencję na Vistę to możesz zakupić sobie Windows 7 Home premium Box UPG… ja kupiłem w środę ten upgrade za 499 złotych w Media Markt.

I dokładając stówkę masz Boxa i dwie płyty…32 i 64 bit.

Nic nie pokazujesz…bierzesz z półki i idziesz do kasy:)

Za moment Ci wrzucę fotę opakowania.

Aparat mi siadł… w każdym razie to wygląda tak

http://www.techplanet.pl/showimages.php?prod_id=42161

OK :smiley:

A ten system instaluje się tylko na Viście czy na XP np też ?

I na viście i na xp.

Ale możesz zrobić czystą instalkę…format partycji i jedziesz z koksem.

W przypadku xp i tak czysta instalacja to konieczność.

Ok to super.

Jutro może wybiorę się na zakupy, bo RC już mi się “znudziła” x D

A jak długo Ci się instalował ? Mi wersja RC “wchodziła” w ok. 15min : >

Mniej więcej tak samo.

Wszystko przebiega błyskawicznie:)

A czy normalnie dasz radę robić zrzuty ekranu z gier itp. ? Bo mi czasem zamiast screena z gry robi screen pulpitu lub czarny obraz :< Dzisiaj chciałem zapisać sobie staty z MW2 MP by pochwalić się kumplom, a tu wklejam do painta i okazuje się, że scrreen to czarne tło :frowning: Nie wiem czemu tak jest. Wczoraj robiłem scrren i zrobiło bez problemu, więc nie wiem ocb.

Daje radę. Frapsem np.

Robię i foty i nagrywam filmy.

Na dobrychprogramach faktycznie była informacja że MS zmienia warunki licencji oem. Obecnie system z licencją oem może być zainstalowany na komputerze ale musi zostać z komputerem odsprzedany. Dopiero osoba która kupi taki sprzęt może go legalnie używać. Co do oem’ów z allegro to czemu miałoby to być nielegalne?

Nie legalne jest używanie własnoręcznie zainstalowanej kopi systemu na własnym sprzęcie pomijając punkt dotyczący odsprzedania takiego sprzętu. Sama sprzedaż jest jak najbardziej legalna.

Moim zdaniem nie opłaca się kupować pro. Wszyscy na dźwięk “tryb xp” piszcząc z zachwytu ale komu jak dotąd to się w domu przydało? Vista tyle czasu na rynku była bez tego bajeru i ludzie sobie dobrze radzili, obecnie na 7 nie spotkałem się z programem który wymagałby wirtualizacji. Nie mówie że takich w ogóle nie ma ale jakie jest prawdopodobieństwo że w domu będziesz tego potrzebował?

Ja bym brał Home Premium sam taką mam edycję i jestem zadowolony

znam funkcje pro ale one bardziej są przydatne w firmach

@Plichu - Sam sobie zaprzeczasz, zauważyłeś ? Licencja ma być odsprzedana razem z komputerem, ale tam, na allegro, jest SAM system, bez żadnych sprzętów (fikcyjnie niektórzy sprzedawcy dają myszki czy klawiatury za 5 zł, jakoby to miało dać legalność OEM jako przypisanie do danego sprzętu :arrow: bujda na resorach).

Więc systemy Windows 7 w wersji OEM , sprzedawane na allegro są niezgodne z licencją. Ale więc po co sprzedaje się Windows 7 OEM np. w media markcie, jeśli ktoś kupi go bez kompa, wychodzi że ejst nielegalny?

Microsoft poinformował że można kupić system bez sprzętu komputerowego ale jak sam sobie zainstalujesz to ty masz sobie udzielić pomoc techniczną…

Czyli można mieć nielegalnie legalny lub legalnie nielegalny :smiley: super! ; ]

Microsoft miał zawsze nie zrozumiałą licencję

a tam z tym kupiłeś masz fakturę + naklejka naklejona na komputer i płyta jesteś legalny w końcu za to zapłaciłeś…