Office 2010 zabójczo wielki plik pst

Szanowni Państwo,
Mój problem wygląda następująco.
Znajomy posiada firmę architektoniczną, codziennie wysyła maile z dość dużymi załącznikami.
Od 2010 roku jego poczta IMAP nie jest w konserwowana a plik pst przez te lata urósł do około 100 GB… Chora liczba jak na pst, jednakże trzeba coś z tym zrobić.

Zacząłem od przenoszenia wcześniejszych lat do nowych plików pst. Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że Outlook po prostu dostaje świra, laguje, zawiesza się a to owocuje sprawdzaniem integralności danych po każdym niepoprawnym zamknięciu. Jest to bardzo uciążliwe.

Przenoszenie emaili z lat wcześniejszych do nowego pliku pst, usuwa również je z serwera poczty co jest dobre, bo kopie tych starych maile zrobie sobie na dysku sieciowym.

Wracając do mojego pytania, czy istnieje jakiś sposób łatwiejszy poradzenia sobie z problemem absurdalnie wielkiej poczty?

Łącze pozdrowienia.

Faktycznie strasznie przerośnięta.
Outlook nie za bardzo radzi sobie z tak wielkim plikiem danych

Zacząłbym jednak od radykalnie podjętych kroków zmierzających do usunięcia wszystkiego co niepotrzebne.
Dopiero potem próbowałbym zabawy w dzielenie pliku.

Niestety, ten człowiek jest zdania że wszystko jest potrzebne.
Paradoksalnie, zarabia jakieś 300k Euro rocznie a na sprzęt, nowe oprogramowanie nigdy nie ma pieniędzy…

W takim razie zaproponuj, żeby przed czyszczeniem przekopiował sobie wszystko co potrzebne do innego, dowolnego programu. Innego sensownego wyjścia nie widzę.

Rozdziel pocztę do kilku plików pst za pomocą archiwizacji. https://support.office.com/pl-pl/article/R%C4%99czne-archiwizowanie-element%C3%B3w-ecf54f37-14d7-4ee3-a830-46a5c33274f6#ID0EAABAAA=2010 i podczas archiwizacji nie używaj komputera. Outlook się nie zawiesza, tylko wygląda na zawieszonego, ale robi w tle, niepotrzebnie go ktoś ubija. Wyłącz usypianie systemu i zostaw na noc. w Outlooku 2010 pliki pst po 30GB jeszcze całkiem w miarę chodzą, największy z jakim się zetknąłem mial 57GB.

O ile nie pomoże sposób qbpm to spróbuj jeszcze narzędzia https://gallery.technet.microsoft.com/office/PST-Splitter-Freeware-Tool-6db3e7e8, ale uprzednio zrób kopię zapasową pliku.