Oglądanie filmów hd na monitorze ze złączem d-sub?


(Piter Skoki) #1

cześć

zastanawiam sie nad kupnem monitora i nie wiem czy na monitorze który posiada tylko złącze d-sub będę mógł oglądać filmy hd w takiej jakości jak na monitorze ze złączem cyfrowym dvi??

z góry dzięki za odpowiedź


(system) #2

za bardzo się nie znam .....ale raczej nie ...już miedzy d-sub a dvi jest duża różnica ..a co dopiero hd pozdrawiam


(PaPuX) #3

Jaka?? :o

Wcale nie duża, rzekłbym niezauważalna.

Poza tym sposób połączenia nie ma nic do znaczenia przy materiale HD. Ważna jest rozdzielczość natywna monitora. Oczywiście powinna być HD


(Pawbrotm) #4

No, jeśli będzie DRM, które wymaga choćby HDCP to przez D-sub raczej nie obejrzysz (najwyżej w pogorszonej jakości)- możesz się pobawić w obchodzenie tego, ale prawnie to już stoi pod znakiem zapytania :-k .


(posiwiały) #5

Analogowy interfejs D-Sub wymusza dwukrotną konwersję sygnałów wizji. Najpierw karta graficzna przekształca sygnały z postaci cyfrowej na analogową i wysyła je do monitora. Ten zaś konwertuje sygnały analogowe na postać cyfrową. W wyniku tego znacznie spada jakość obrazu. Przede wszystkim może ucierpieć na tym odwzorowywanie kolorów, które sprawiają wrażenie bladych. Ponadto mogą pojawiać się cienie za literami. Mogą też występować irytujące pionowe pasy - widać je szczególnie na jasnym tle. Nic nie poradzisz na gorsze odwzorowanie barw i na niepożądane cienie. Pionowych pasów pozbędziesz się za pomocą opcji Clock w menu monitora.

Cyfrowy interfejs stanowi zatem o wiele lepsze rozwiązanie. W wypadku DVI sygnały są przekazywane z karty graficznej do monitora w postaci cyfrowej bez konieczności konwertowania. Owocuje to większą ostrością obrazu i intensywniejszymi kolorami. Jednak zanim kupisz kabel połączeniowy, powinieneś dokładnie obejrzeć złącza DVI na monitorze i na karcie graficznej. DVI jest dostępny w wariantach DVI-I (od: DVI-Integrated) i DVI-D (od: DVI-Digital). Gniazdo DVI-I rozpoznasz po szczelinie w kształcie krzyża z prawej strony i czterech dodatkowych stykach. DVI-D ma poziomą szczelinę. Podczas gdy kabel DVI-I pasuje tylko do gniazda DVI-I, kable DVI-D można podłączać zarówno do gniazd DVI-D jak i DVI-I.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się złącze DVI, bo zapewnia o wiele lepszą jakość obrazu niż leciwy D-Sub. Różnicę jakości można wręcz dostrzec gołym okiem - przede wszystkim na monitorach o przekątnej ekranu 17 cali i większyc

( CYTOWANE Z: Krzysztof Daszkiewicz PC WORLD KOMPUTER 2007)


(PaPuX) #6

Mam podłączenie przez D-sub i żaden z tych efektów nie występuje, być może zależy to od układu analogowo-cyfrowego w monitorze.


(Piter Skoki) #7

a na monitorze philips 190cw8fb mógłbym odtwarzać filmy w HD??