Ogólnie o OC - Athlon 2 x4 750K, HD7770, RAM

(Malpapriv) #1

Witam. Żeby nie zakładać nowego tematu to szybkie 3 pytania:

1. AMD Athlon 2 x4 750K - Dlaczego na 3.6GHz już jest nie stabilnie? powinien przecież bez problemu działać na 4.0 :frowning: Chłodzenie to fera 2 a temperatura na 50% wentylatorach sięga MAX 65*C... Mocy mu nie brakuje - Corsair VS-450. Może wina płyty głównej? Podniesienie napięcia naprawiłoby problem? MSI A55M-E33 nie pozwala niestety na zabawę z napięciami - chyba, że jakiś modyfikowany bios? W kompie jest chłodno ;-;

2. HD7770 lekko podkręcony jest. Temperatura sięga 100*C podczas grania w FC4 na HIGH... Nawet w WoT po godzinie :smiley: Czy nie zaszkodzi jej taka temperatura? Jest taka ze względu na to, żę niżej jest karta dźwiękowa włożona... i jest 5mm odstępu :frowning: Może lepiej ją wyjąć i działać na integrze?

3. GoodRam PLAY 4GB 1866 CL9 - Obecnie na 1600. Po ustawieniu na 1866 "OC Fail" i powraca do 1600. Można ustawić na 1866? I podkręcanie CL... Miałem kingstony (DualChannel 2x2GB) i z CL9 na CL7 (jeden parametr na 8) działały, ale w SuperPI czasy się ZWIĘKSZAŁY o nawet 3 sekundy... Opłaca się podkręcać?

(rgabrysiak) #2

Cześć,

Ad. 1 Każdy procesor kręci się inaczej. Nie wiem skąd odgórne założenie, że procesor powinien bez problemu działać na takim, a takim taktowaniu.

Ad. 2 Temperatura jest zdecydowanie za wysoka, przywróć domyślne ustawienia (sprzed OC) i sprawdź temperatury.

(MrBeckham666) #3

zmieniałes napiecie na grafie nie powinna mieć takich temperatur nawet przez to karte dzwiekową.

płyta raczej słaba jak nie zmieniałeś napecia do cudów w życiu nie osiągniesz i tam jak napisał kolega wyżej kazdy procek kreci sie inaczej.

moge podać na własym przykładzie nie jaki procek G3258 w wiekszości przypadków kreci  się na 4,7 ghz.

u mnie w 100% stabilne jest 4,2 ghz:) każdy cpu kreci się naprawde róznie jak miałeś pecha dużo nie wyciśniesz.

(Malpapriv) #4
  1. Powinien mieć 4.0 bo tyle jest w trybie TURBO! :frowning:

2. Wyjąłem kartę dzwiękową - temperatury tak jak kiedyś - 26*C w spoczynku (do 32) i MAX 75 w fur marku (podczas gry 66*C)

3. Ramy na 1600/CL7-7-7-14@1.8V działają :slight_smile: Jest lepiej bo przestałem mieć spadki FPS w WoT :slight_smile:

(JNJN) #5

Aby uzyskać 4.0 GHz płyta musi podać na Vcore 1.35 V ?

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-Athlon%20II%20X4%20750K.html

I to jest prawdopodobnie problem - brak regulacji napięcia Vcore przez płytę?

I do tej karty spokojnie wystarczy 3.4 GHz i  chyba to już będą puste MHz.

100 stopni na karcie grafiki to za dużo i ją wykończysz - max w stresie 75/80 stopni - najlepiej?

Edit:

I aby robić OC CPU płyta (bios) musi mieć ręczną regulację Vcore.

Płyta praktycznie nie nadaje się do OC (typ biurowy) i prawdopodobnie ustawia Vcore dla 3.4 GHz, to gdzieś 1.20 do 1.26V?

Sprawdź napięcie Vcore programami CPU-Z i Core Temp przy ustawieniu CPU 3.4 GHz.

I zobacz to, może zworki coś pomogą - instrukcja do płyty i działaj?

(Malpapriv) #6

Tak myślałem :frowning: Czyli nawet jak bym chciał uwalić tą plyte to nie moge ustawic w niej 1.35 ze zmodyfikowanym biosem (nie ma :frowning: )?

I kolejne pytanie znowu z VCore… :expressionless: W MSI After burner podkręcam tą kartę, ale na 1100/1200 już potrafi się wysypać… NApięcie to 1.175V i nie można zmienić -.- Czy ja muszę zawsze trafiać na wszystko z zablokowanym napięciem :(. Ten power limit nie zmienia napięcia (10% czy 20% dalej jest 1.175V a chciałbym chociaż 1.2V - tak działają wszystkie te które na benchmarku testowali) Czyli tu też się apięcia nie da zmienić?

(JNJN) #7

Ustawiasz ZAWSZE stabilne wartości i patrz na jej temperaturę i tak zostawiasz.

Przy OC każdego sprzętu nie ma gotowych recept - to metoda prób i błędów? bo każdy jest inny.

Edit:

Przy CPU zobacz te zworki na płycie? o ile są?

(Malpapriv) #8

Nie ma… Jest tylko LAN/USB1. Mi chodzi o zmiane V bo max juz osiagnalem…

(JNJN) #9

No napisałem Ci, aby robić OC CPU musisz mieć możliwość manualnej  zmiany Vcore w biosie.

Bios płyty masz najnowszy?

Bios wykrywa poprawnie ten CPU.

Może wyłącz funkcje oszczędzania energii CPU ( Cool’n’Quiet lub podobne) w biosie i test.

Przejrzyj dokładnie opcje biosu?

(Malpapriv) #10

Tak, Tak, Wyłączana od zawsze, przejrzałem :frowning: Da sie jakoś zrobić tak, zenby plyta inaczej wykrywala cpu i dala mu inne napiecie?

(rgabrysiak) #11

Cześć,

JNJN wyjaśnił ci że posiadasz płytę główną która nie nadaje się do OC, więc nie wiem po co ciągniesz ten temat dalej.

(Malpapriv) #12

Bo płyta daje inne napięcia dla każdego procesora ;-; I chciałbym ją oszukać aby dała napięcie tak jak dla innego procka… Proste. Pytam siętylko jak to zrobić. I kolejne pytanko: Da się zrobić vmoda HD7770? :smiley: