Ogólnie o OC - Athlon 2 x4 750K, HD7770, RAM

Witam. Żeby nie zakładać nowego tematu to szybkie 3 pytania:

  1. AMD Athlon 2 x4 750K - Dlaczego na 3.6GHz już jest nie stabilnie? powinien przecież bez problemu działać na 4.0 :frowning: Chłodzenie to fera 2 a temperatura na 50% wentylatorach sięga MAX 65*C… Mocy mu nie brakuje - Corsair VS-450. Może wina płyty głównej? Podniesienie napięcia naprawiłoby problem? MSI A55M-E33 nie pozwala niestety na zabawę z napięciami - chyba, że jakiś modyfikowany bios? W kompie jest chłodno ;-;

  2. HD7770 lekko podkręcony jest. Temperatura sięga 100*C podczas grania w FC4 na HIGH… Nawet w WoT po godzinie :smiley: Czy nie zaszkodzi jej taka temperatura? Jest taka ze względu na to, żę niżej jest karta dźwiękowa włożona… i jest 5mm odstępu :frowning: Może lepiej ją wyjąć i działać na integrze?

  3. GoodRam PLAY 4GB 1866 CL9 - Obecnie na 1600. Po ustawieniu na 1866 “OC Fail” i powraca do 1600. Można ustawić na 1866? I podkręcanie CL… Miałem kingstony (DualChannel 2x2GB) i z CL9 na CL7 (jeden parametr na 8) działały, ale w SuperPI czasy się ZWIĘKSZAŁY o nawet 3 sekundy… Opłaca się podkręcać?

Cześć,

Ad. 1 Każdy procesor kręci się inaczej. Nie wiem skąd odgórne założenie, że procesor powinien bez problemu działać na takim, a takim taktowaniu.

Ad. 2 Temperatura jest zdecydowanie za wysoka, przywróć domyślne ustawienia (sprzed OC) i sprawdź temperatury.

zmieniałes napiecie na grafie nie powinna mieć takich temperatur nawet przez to karte dzwiekową.

 

płyta raczej słaba jak nie zmieniałeś napecia do cudów w życiu nie osiągniesz i tam jak napisał kolega wyżej kazdy procek kreci sie inaczej.

 

moge podać na własym przykładzie nie jaki procek G3258 w wiekszości przypadków kreci  się na 4,7 ghz.

 

u mnie w 100% stabilne jest 4,2 ghz:) każdy cpu kreci się naprawde róznie jak miałeś pecha dużo nie wyciśniesz.

  1. Powinien mieć 4.0 bo tyle jest w trybie TURBO! :frowning:

  2. Wyjąłem kartę dzwiękową - temperatury tak jak kiedyś - 26*C w spoczynku (do 32) i MAX 75 w fur marku (podczas gry 66*C)

  3. Ramy na 1600/CL7-7-7-14@1.8V działają :slight_smile: Jest lepiej bo przestałem mieć spadki FPS w WoT :slight_smile:

 

Aby uzyskać 4.0 GHz płyta musi podać na Vcore 1.35 V ?

 

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-Athlon%20II%20X4%20750K.html

 

I to jest prawdopodobnie problem - brak regulacji napięcia Vcore przez płytę?

 

 

I do tej karty spokojnie wystarczy 3.4 GHz i  chyba to już będą puste MHz.

 

100 stopni na karcie grafiki to za dużo i ją wykończysz - max w stresie 75/80 stopni - najlepiej?

 

 

Edit:

 

I aby robić OC CPU płyta (bios) musi mieć ręczną regulację Vcore.

 

Płyta praktycznie nie nadaje się do OC (typ biurowy) i prawdopodobnie ustawia Vcore dla 3.4 GHz, to gdzieś 1.20 do 1.26V?

 

Sprawdź napięcie Vcore programami CPU-Z i Core Temp przy ustawieniu CPU 3.4 GHz.

 

 

 

I zobacz to, może zworki coś pomogą - instrukcja do płyty i działaj?

 

Tak myślałem :frowning: Czyli nawet jak bym chciał uwalić tą plyte to nie moge ustawic w niej 1.35 ze zmodyfikowanym biosem (nie ma :frowning: )?

I kolejne pytanie znowu z VCore… :expressionless: W MSI After burner podkręcam tą kartę, ale na 1100/1200 już potrafi się wysypać… NApięcie to 1.175V i nie można zmienić -.- Czy ja muszę zawsze trafiać na wszystko z zablokowanym napięciem :(. Ten power limit nie zmienia napięcia (10% czy 20% dalej jest 1.175V a chciałbym chociaż 1.2V - tak działają wszystkie te które na benchmarku testowali) Czyli tu też się apięcia nie da zmienić?

 

Ustawiasz ZAWSZE stabilne wartości i patrz na jej temperaturę i tak zostawiasz.

 

Przy OC każdego sprzętu nie ma gotowych recept - to metoda prób i błędów? bo każdy jest inny.

 

Edit:

 

Przy CPU zobacz te zworki na płycie? o ile są?

Nie ma… Jest tylko LAN/USB1. Mi chodzi o zmiane V bo max juz osiagnalem…

No napisałem Ci, aby robić OC CPU musisz mieć możliwość manualnej  zmiany Vcore w biosie.

 

Bios płyty masz najnowszy?

 

Bios wykrywa poprawnie ten CPU.

 

Może wyłącz funkcje oszczędzania energii CPU ( Cool’n’Quiet lub podobne) w biosie i test.

 

Przejrzyj dokładnie opcje biosu?

Tak, Tak, Wyłączana od zawsze, przejrzałem :frowning: Da sie jakoś zrobić tak, zenby plyta inaczej wykrywala cpu i dala mu inne napiecie?

Cześć,

 

JNJN wyjaśnił ci że posiadasz płytę główną która nie nadaje się do OC, więc nie wiem po co ciągniesz ten temat dalej.

Bo płyta daje inne napięcia dla każdego procesora ;-; I chciałbym ją oszukać aby dała napięcie tak jak dla innego procka… Proste. Pytam siętylko jak to zrobić. I kolejne pytanko: Da się zrobić vmoda HD7770? :smiley: