Ogólnie o Pythonie


(WalterW) #1

Witam serdecznie, jestem początkującym programistą, zastanawiałem się w czym stawiać swoje pierwsze kroki, wybór padł na Pythona odrzucając C++ i Javę. Co można robić w tym języku? No i czy warto się go uczyć.


(Fizyda) #2

Możesz w nim zrobić wszystko to co w innych językach, a czy warto to zależy od tego co zamierzasz robić w przyszłości. Pythona głównie używa się do skryptów ewentualnie z django do tworzenia serwisów internetowych. Aplikacje da się w nim pisać, ale raczej się tego nie robi, jeśli już to jakieś proste serwerowe, ale to też różnie z tym bywa.


(GBM) #3

Wujek G, podpowie: https://encrypted.google.com/search?q=dlaczego+python+

 

Ale też polecam ten artykuł, http://www.python.rk.edu.pl/w/p/python-co-jest-i-do-czego-mozna-go-uzyc/ (zachęcił mnie do nauki Pythona gdy kilka lat temu mocno się nim interesowałem ;))

PS. Uczyć się na pewno warto. Python to potęga, pozwala na naprawdę bardzo dużo - kwestia tylko czy będziesz chciał wykorzystać jego potencjał :wink:


(Frankfurterium) #4

Dzięki prostocie i świetnym bibliotekom Python to również, obok Matlaba i R, język nauki. Oprócz tego, dzięki niezłym PyGTK i PyQt, w linuksowym ekosystemie bardzo często wykorzystuje się go do pisania narzędziowych aplikacji desktopowych.


(Johny) #5

Lepiej C,C++.Python nie jest głównym językiem do tworzenia oprogramowania.Pisze się w nim głównie skrypty.Zwykłe aplikacje,które masz na komputerze pisze się głównie w C,C++.Nawet sterowniki są pisane w C.Jeśli zachodzi konieczność użycia assemblera,tworzy się w nim biblioteki pod język C.Ponadto rozumiejąc C++,bardzo szybko pojmiesz C# i Javę.


(Frankfurterium) #6

 

Problem z C/C++ jest taki, że rynek aplikacji desktopowych wymiera, sterowniki to ułamek procenta oprogramowania, a systemy wbudowane od dłuższego czasu z powodzeniem oprogramowuje się w językach wyższego poziomu. C/C++ są niemal nieużywalne, jeśli chodzi o aplikacje mobilne i webowe, których produkcja to ogromna większość rynku pracy.

Są segmenty, gdzie C/C++ są niezastąpione (chociaż kiedy jesteśmy świadkami umacniania się GO, Rusta i podobnych…), ale te się kurczą, a nowych nie przybywa.


(pr0100) #7

 

nie da się dobrze nauczyć programować w C++ nie mając przynajmniej pięciu lat doświadczenia w programowaniu. Możesz pisać sobie jakieś skrypty w konsoli, ale zrozumie samego winapi i libc to niezłe wyzwani. Do tego dochodzi Ci nauka programowania bez GC, a to dopiero podstawy podstaw.

 

 

Dlaczego chcesz programować? Jeżeli dla zabawy to python jest super wyborem. Jeżeli dla hajsu to ucz się Javy lub C# (.net), a jak za trudne to plSQL lub PHP

 

 


(Zulowski) #8

To ja dodam jeszcze od siebie, że Zanim Google kupił youtube (nie wiem jak na dzień dzisiejszy) to ten serwis był napisany właśnie w Pythonie :wink:

wg mnie jest to dobry wybór.

https://www.quora.com/What-is-the-most-famous-software-written-in-Python

Czyli widzisz - możesz zrobić wszystko :slight_smile: