Ogolnie o Ubuntu pare pytan niedoswiadczonego

1. Czy 11 jest stabilniejsza od 12.04? Bo mam zainstalowane na szybkiego 12.04 i jak mam pare kart w przegladarce, obojetnie czy Chrome czy Mozilla i jest odpalony jakis filmik na youtube, to scina mi przegladarke.

2. Jak zmienic szybko srodowisko?

3. Chcialbym reinstall zrobic, bo wczesniej dalem utworzyc instalatorowi samemu partycje, jakie partycje utworzyc dla 4-rdzeniowego procka, 4gb ramu, 500gb hdd?

1. Tak, jest stabilniejsza. to jest wydanie LTS, czyli- przynajmniej teoretycznie- powinno toto się nadawać do mniej-“rozrywkowego” użytkowania. Masz sterowniki do karty graficznej zainstalowane?

2. Podczas logowania sie w GDM/LightDM (tam gdzie wybierasz użytkownika i wpisujesz hasło- powinno się toto nazywać “wybierz sesję” czy jakoś tak)

3. zakładając, że tylko Ubuntu ma na tym być: / - 4 gb, /usr (tutaj większość programów będzie instalowana) - 20-25 gb, 4 gb na SWAP (partycja wymiany),/home (odpowiednick C:\Users z windowsów)- cała reszta.

tryky4 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go ponieważ nie używasz polskich znaczków (ą, ę, ź, ż, ć, ó, ł, ń). Proszę więc o poprawienie wszystkich swoich postów w tym temacie pod kątem polskich znaczków, przy użyciu przycisku zmien.gif

12.04 jest póki co najwolniejszą i najbardziej niestabilną wersją linuxa jaką znam.

A /boot nie lepiej też dać osobno?

Partycję taką można sformatować w systemie plików ext2 , a potem systematycznie usuwać starsze jądra z systemu, coby jej nie zapchać - proponuję wielkość 100 MB.

oj, widać że dużo nie sprawdzałeś :wink:

potestuj sobie taką np fedora 17 z GS- wtedy będziesz się zachwycał prędkością Unity

po co? jedyny sens dawania tego osobno jest gdy się np stosuje szyfrowanie całych partycji systemowych, bądź ma się system na LVM/raid - bo nie zawsze system może z czegoś takiego wystartować bezproblemowo

12.04 jest póki co najszybszą i najbardziej stabilną wersją linuxa jaką znam :stuck_out_tongue:

To jak system działa zależy od zbyt wielu czynników, by tak bezmyślnie uogólniać przy okazji odstraszając potencjalnych użytkowników.

Na moim sprzęcie Ubuntu działa znacznie szybciej niż Windows XP do 8 (Phenom II x4, 4gb ram, GTS250), u kogoś innego będzie odwrotnie itp.

Czy zainstalowałeś oficjalne sterowniki do karty graficznej? Czy zrobiłeś aktualizacje systemu po instalacji? Jaką masz kartę graficzną?

Używamy ext4 z księgowaniem:

• 30gb na / (nie ma sensu robić oddzielnych partycji na /boot, czy /usr, bo i tak powinieneś formatować owe partycje przy okazji reinstalacji)

• Reszta na /home

• Swap nie jest potrzebny jeśli masz 4gb ram lub więcej. Jeśli nie zajmujesz się obrabianiem kilkugigowych tifów, czy edycją filmów, to mała szansa, że zużyjesz cały ram.

Obciążenie 0.9 w czasie bezczynności. To ja mam tyle na średnio i mocno obciążonych serwerach. Wszystko co chodzi to muli. Jakby na takim czymś nowy użytkownik Linuksa miał pracować to by wrócił do Windowsa. Wcale nie włącza się dużo szybciej od openSUSE, za ty wyłącza się w mig.

Powłoka się wywala - tzn zabija się i restartuje jak kiedyś pierwsze wersje KDE 4.0. Centrum oprogramowania - nie wiem gdzie jest problem czy z jakimiś zależnościami czy z czym, ale albo się wywali raz, drugi raz działa, albo instaluje dość długo.

Co do interfejsu to już kwestia przyzwyczajenia - ja w każdym razie musiałem myśleć żeby coś odpalić, czyli nie jest dobrze;-)

Ściągam, podmienię system.

To fakt z /boot/ ustawionym w RAID na osobnej partycji za chiny nie chciał mi wystartować i na normalnym systemie i na wirtualnym. Pewnie to nie możliwe, więc nie wiem dlaczego przy instalacji jest taka możliwość.