Ograniczenie prędkości łącza (10 mb/s) nie do pokonania?!


(Pawkomp) #1

Witam,

 

Moje rozgoryczenie i frustracja sięgają zenitu. Posiadam stałe łącze internetowe o prędkości 100 mb/s ale z nieznanych mi przyczyn rozpoznawane jest jako łącze o przepustowości 10 mb/s! Speed test net jest nieubłagany, prędkość pobierania nie dobija nawet do 10 mb/s. Wpięcie tego samego kabla sieciowego do innego komputera pokazuje, że z okablowaniem wszystko jest ok i szybkość łącza rozpoznawana jest jako 100 mb/s, normalna jest też rzeczywista prędkość pobierania i wysyłania.

 

Próbowałem zmieniać ustawienia karty sieciowej, a konkretnie tzw. speed & duplex. Zmieniałem na half 100, full 100, full 1.0 Gb/s i nic, wciąż bez zmian, prędkość łącza dławiona jest do 10 mb/s.

 

Z ciekawości uruchomiłem nawet Ubuntu z pendrive na moment żeby obejść Windowsa. Ku mojemu zdziwieniu tam też łącze jest określane przepustowością 10 mb/s, a uruchomiony speed test net pokazuje to samo, prędkość nie dociąga do 10 mb/s.

 

Nie mam pojęcia w czym rzecz! Moja płyta główna to gigabyte GA-MA790XT-UD4P

 

Będę wdzięczny za jakiś promyk nadziei...


(daras28-82) #2

Skoro na innych systemach też tak to działa to może fizyczne ograniczenia karty sieciowej.


(Pawkomp) #3

Zintegrowana karta sieciowa na płycie Gigabyte GA-MA790XT-UD4P jak najbardziej obsługuje łącza o prędkości 100 mb/s. Co ciekawe jakiś czas temu wszystko było ok, Windows prawidłowo wyświetlał prędkość łącza i testy prędkości wskazywały ponad 90 mb/s.


(JeyJey) #4

Zacznij może używać poprawnych oznaczeń.

 

Masz łącze 100MB czy 100Mbit? Jeśli 100Mbit to: 100Mbit = 12,5MB, więc te twoje 10MB/sek w speedteście to jeszcze nie tragedia.


(Pawkomp) #5

Mb w tym co pisałem powyżej miało oznaczać 100 Mbit/s, po prostu w Windowsie opisane jest to jako Mb/s. W związku z tym powinno być 100 Mbit/s a ograniczone jest z jakiegoś powodu do 10 Mbit/s.


(spamkiller) #6

A na routerze nie masz jakiegoś ograniczenia na adres MAC lub konkretne IP?


(JeyJey) #7

Sprawdzałeś na innym kablu?

Inny komp/laptop na tym kablu łapie linka na 100/1000Mbit?


(Pawkomp) #8

Do ustawień routera wejść się nie da, bo jest to router od Vectry, a oni passów admina nie dają niestety. Co nie zmienia faktu, że takich ograniczeń nie ma bo i skąd by się wzięły? Tym bardziej że kiedyś było dobrze.

 

Na tym samym kablu wpięty laptop łapie ładnie tyle ile być powinno, czyli 100 Mbit/s


#9

No to wygląda na:

  1. Uszkodzoną kartę sieciową

  2. Wadliwy sterownik karty sieciowej.


(Troll z jaskini) #10

a masz może kumpla, który ma kartę wifi pod USB, choćby WN722N (za 30-35 zł)? Przynajmniej sprawdzisz czy po wifi wyciąga np. 80 mbitów


(spamkiller) #11

Spróbuj zaktualizować bios płyty. Doczytałem się, że na niektórych płytach od gigabyte to może pomóc.

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ma790xt-ud4p_10/download/


(Pawkomp) #12

BIOSa aktualizowałem w zeszłym roku, wrzuciłem najbardziej aktualną wersję.

 

Mam przeczucie, że to może być problem ze sterownikiem, tyle że niestety zainstalowanie starszego nie jest możliwe w Windows 10. Natychmiast jest on aktualizowany do najnowszej wersji w ramach Windows Update, nawet po wyłączeniu funkcji aktualizacji sterowników -_-

 

ALE jeżeli to kwestia sterownika, to czemu uruchomiona na szybko okrojona wersja Ubuntu ma ten sam problem?

 

Obawiam się że będę zmuszony zakupić kartę sieciową… :frowning:


(Pawkomp) #13

Zintegrowana karta sieciowa kilka dni temu padła ostatecznie. Kupiłem nową, działa jak należy, temat do zamknięcia, dzięki za chęci.